Česko přišlo kvůli kolonám o 112 miliard. Každý řidič ztratil půl dne života

Zdržení v dopravních kolonách stálo loni Česko 112 miliard korun. Každý řidič navíc prostál v zácpě průměrně 12 hodin. To vše vypočítali experti Ústředního automotoklubu a Dopravní fakulty Českého vysokého učení technického.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava, dopravní zácpa, auto, auta, kolona (ilustrační foto)

Doprava, dopravní zácpa, auto, auta, kolona (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Do ekonomické ztráty z dopravní zácpy se započítává například vyšší spotřeba paliva, opotřebení vozu nebo ušlá mzda a zisk.

Nemalé náklady způsobují mimo jiné i zdravotní obtíže nebo psychická újma.

„Nejsou to jen škody způsobené ztrátou času a ztrátou z veřejných a soukromých rozpočtů, ale jsou to i neuvěřitelné ekologické ztráty. Největší nebezpečí a ztráta je samozřejmě to, že veškerý systém just-in-time padá, a lidé jsou navíc v obrovském stresu,“ upřesňuje prezident Ústředního automotoklubu ČR Oldřich Vaníček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko přišlo kvůli kolonám o 112 miliard. Výsledky výzkumu přiblížil prezident Ústředního automotoklubu ČR Oldřich Vaníček

Údaje podle něj ale nemůžou být nikdy zcela přesné. Navíc se vypočítávají z mnoha faktorů, vyjmenovává Vaníček:

„Rozdílné plochy jednotlivých států, plochy jejich páteřních komunikací, jejich kapacita, množství a stáří automobilů, množství a průjezd po dálnicích a rychlostních komunikacích. Je to velmi složité.“

Od roku 2010 se ekonomická ztráta způsobená dopravními kolonami zvýšila z 88 miliard na loňských 112 miliard korun. Podle Vaníčka je nárůst způsoben nejen rekonstrukcí dálnice D1.

„Je to nárůstem motorizace, počtu vozidel a hlavně počtu lidí, kteří používají svá vozidla,“ dodává prezident Ústředního automotoklubu ČR.

Dálnice, nebo spíš parkoviště? Kdy vyrazit, abyste nečekali

Číst článek

Ještě hůře jsou na tom v Německu, kde každý řidič průměrně prostojí v zácpě 8 dní za rok. Celková škoda za kolony se tady vyšplhala na v přepočtu 2,7 bilionu korun.

ČRo, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme