Česko přispěje na fungování afghánské armády

Česko finančně přispěje na fungování afghánské armády. Na summitu Severoatlantické aliance v Chicagu to prohlásil prezident Václav Klaus. Česká republika se tak přidá k dalším zemím NATO. Podle prezidentových slov bude spolufinancování levnější než náklady na vojenskou přítomnost v zemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summitu NATO v Chicagu se zúčastnil i afghánský  prezident Hamíd Karzáí (třetí zprava)

Summitu NATO v Chicagu se zúčastnil i afghánský prezident Hamíd Karzáí (třetí zprava) | Zdroj: Reuters

Severoatlantická aliance má na podporu afghánských sil ročně vynaložit asi 4 miliardy dolarů, tedy zhruba 80 miliard korun.

Cílem je v zemi vybudovat fungující armádu a policii, které by byly schopny čelit útokům povstalců v čele s radikálním hnutím Taliban.

Přehrát

00:00 / 00:00

O summitu NATO v Chicagu informoval ve Stalo se dnes zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Země NATO mají do poloviny roku 2013 postupně předat kontrolu nad zemí vládním silám a do konce roku 2014 stáhnout své poslední vojáky.

Jak velký by mohl být český příspěvek na zajištění bezpečnosti v Afghánistánu, není úplně jasné.

„Prezident Klaus i ministr obrany Vondra se jenom zmínili řekl bych rámcově o tom, že by Česko mohlo řádově přispívat částkou v jednotkách milionů dolarů, což by odpovídalo desítkám milionů korun ročně. Ale zatím to není nijak potvrzené nebo dohodnuté,“ uvedl z dějiště summitu zvláštní zpravodaj Radiožurnálu.

Podle některých analytiků se situace v Afghánistánu pro mezinárodní společenství nevyvíjí dobře; centrální vláda je velmi slabá a po odchodu mezinárodních sil bude mít problémy s kontrolou země. Čeští politici se k této otázce ale staví s opatrným optimismem.

„Jestli to můžu soudit po rozhovorech s prezidentem, premiérem a ministry, kteří tady jsou, tak převládá opatrný optimismus. Hlavně snad i odhodlání dovést misi do konce, i když ze strany České republiky jde o stovky vojáků a ne o 90 tisíc, které tam mají například Američané.“

„Jestli je ten optimismus nebo důvěra v budoucnost oprávněná, to samozřejmě uvidíme až v roce 2014, kdy – jestli všechno půjde podle plánu – by zahraniční vojáci měli Afghánistán opustit,“ referoval z chicagského summitu NATO náš zpravodaj.

V každém případě by bylo velkým zklamáním, kdyby se v Afghánistánu po 11 letech vlády prezidenta Karzáího, podporovaného Západem, znovu chopil moci Taliban.

„Já bych řekl, že je tady opravdu znát reálná obava, že by se něco takového mohlo stát, ale zároveň všichni vyjadřují důvěru v to, že se to podaří dotáhnout do konce,“ zhodnotil vyznění summitu Severoatlantické aliance zpravodaj Radiožurnálu.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme