Česko přitvrdí v jednáních se státy EU, které nám ještě neotevřely pracovní trh

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) chce přitvrdit při jednáních s posledními státy Evropské unie, které nám ještě neotevřely svůj pracovní trh. Společně s dalšími sedmi novými státy Unie požádal, aby přechodná období pro pohyb pracovních sil přezkoumala Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas | Foto: Luboš Wišniewski

Volně pracovat už Češi nemohou jen v Německu, Rakousku, Belgii a Dánsku. Není ovšem vyloučené, že některé z těchto zemí využijí maximální možnou délku přechodného období. To by znamenalo, že bychom se tam bez pracovního povolení nemohli vydat až do 1. května 2011. V náš prospěch by podle ministra Nečase měla mluvit hlavně čísla.

"Jsou to především konkrétní údaje, které jednoznačně ukazují, že v 80milionovém Německu pracuje všeho všudy 13 tisíc českých občanů, v sousedním Rakousku je to jenom 5 tisíc a jejich počet v průběhu let dokonce klesá. To znamená, že občané České republiky nepředstavují vůbec žádnou hrozbu pro pracovní trh v Německu a Rakousku, a pokračování v tomto přechodném období, které omezuje volný pohyb pracovních sil, je absolutně politicky neospravedlnitelné," prohlásil Nečas.

Evropská komise by měla situaci přezkoumat nejpozději do března. Rozhodnutí nicméně nebude pro poslední čtyři státy sedmadvacítky nijak závazné. Podle komunistického poslance Miroslava Opálky měla podobná iniciativa přijít už dřív.

"Jsme pro tvrdší vyjednávací postoj vlády, ale myslíme si, že ta doba byla zralejší dřív. A to jak u vlády vedené sociální demokracií, tak u vlád vedených ODS. Já si myslím, že to mohlo kulminovat dva roky po vstupu České republiky do Evropské unie," uvedl Opálka.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme