Česko pro odbourání omezení volného pohybu pracovních sil v EU

Zrušit omezení volného pohybu pracovních sil mezi členskými státy Evropské unie žádá ministr zahraničí Cyril Svoboda. Na parlamentní konferenci o pohybu pracovních sil tento týden prohlásil, že volný pohyb pracovních sil je přirozený a nikoho neohrožuje. Otázkou ale podle něj je, jestli bude mít k tomuto kroku politická elita v některých zemích EU dostatek odvahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Pavel Novák

Ať nikdo nechodí s argumenty, že pohyb osob z České republiky někoho ohrozí. Nebo si snad někdo myslí, že čeští pošťáci ohrozí trh pošty ve Švédsku? - i tak se ptal ministr Svoboda účastníků meziparlamentní konference. Správným řešení je proto podle něj zrušení dosavadních i přechodných omezení.

Některé země Evropské unie už naznačily, že by omezení pro nováčky mohly zrušit příští rok. V to doufá i šéf Poslanecké sněmovny a hostitel konference Lubomír Zaorálek. "Máme argumenty, na kterých se dá prokázat, že to omezení není výhodné ekonomicky pro ty staré členské státy."

Omezení přístupu na trh práce pro obyvatele z nových členských zemí EU prosazovaly zejména Německo a Rakousko. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha ale stále dokládáme přesvědčivé argumenty k tomu, aby byly i tyto dosud nedůvěřivé evropské země k nováčkům vstřícnější.

"Pokud jde o Českou republiku, tak z našeho hlediska myslím, že ti, co chtěli pracovat v zahraničí, už tam pracují. A většina těch lidí, kteří jsou doma, tak jsou naštvaní, i když v zahraničí pracovat nechtějí, tak mají pocit, že nemůžou, že jsou jakoby občané druhého řádu."

O tom, jestli se přechodné období pro omezení volného pohybu pracovníků v Evropské unii dál prodlouží, se má v Bruselu rozhodovat 1. dubna příštího roku.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme