Česko prohrálo kvůli pomalým soudům ve Štrasburku další spor

Téměř čtvrt milionu korun má Česká republika zaplatit bývalému právníkovi zkrachovalé Moravia banky. Rozhodl tak Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, u které uspěl se žalobou advokát Věslav Neméth. Spolu se skupinou dalších lidí je obžalován z vytunelování peněžního domu. Přestože si ještě v tuzemsku rozsudek nevyslechl, už teď mu stát musí zaplatit za pomalost české justice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Alice Tejkalová

Evropští soudci svému ostravskému kolegovi vytýkají, že proces zahájil až deset měsíců od podání obžaloby. Jejich verdikt vnímají právníci jako mimořádný. Je to vůbec poprvé, kdy rozhodli v kauze, kterou česká justice ještě pravomocně neuzavřela.

Věslava Nemétha rozsudek potěšil. "Samozřejmě je to obrovský úspěch, protože je to poprvé v Evropské unii, kdy takto bylo prvoinstančně rozhodnuto o tom, že byla porušována v přípravném řízení základní lidská práva," řekl Neméth.

Ostravský soudce Karel Gil, který kauzu Moravia banky řeší, se k verdiktu odmítl vyjádřit. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun přiznává, že pomalost české justice je nejčastější výtkou Evropského soudu.

"Ministerstvo spravedlnosti se to snaží řešit změnou příslušných zákonů, ať už o soudech a soudcích, nebo vyšších soudních úřednících, tak aby soudci nebyli zahlceni zbytečnou agendou a měli čas na rozhodování, tedy rozhodovali rychleji," uvedl Dimun.

České republice teď hrozí, že za pozdě zahájený proces v případu vytunelované Moravia banky bude platit ještě víc. Stejnou žalobu jako Věslav Neméth mohou podat k Evropskému soudu další obžalovaní z této kauzy.

Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme