Česko prohrálo spor o regulaci nájmů. Stát musí stěžovatelům vyplatit odškodné

Evropský soud pro lidská práva odmítl odvolání Česka v případu sporu o odškodnění za regulované nájemné. Stát tak musí třem stěžujícím si majitelům domů vyplatit odškodné ve výši rozdílu mezi tehdejším regulovaným a tržním nájmem. Uvedl to server Seznam Zprávy.

Praha/Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Kolegium soudců podle serveru Seznam Zprávy rozhodlo, že se nebude zabývat výhradami českého ministerstva spravedlnosti k rozsudku, který soud vynesl v únoru. Verdikt tak nabyl právní moci.

Evropský soud pro lidská práva již v červenci 2014 konstatoval, že byla porušena práva pronajímatelů. V únoru pak třem stěžovatelům přiznal odškodné v celkové výši 2,19 milionu korun.

Na regulaci nájemného si ve Štrasburku v roce 2005 stěžovalo zhruba pět tisíc vlastníků domů a bytů. Tvrdili, že neměli zaručený ani minimální zisk potřebný na údržbu nemovitostí. Svoji újmu vyčíslili na téměř 50 miliard korun.

Soud ze žalob vybral čtyři modelové případy. Jeden z vybraných stěžovatelů však zemřel, další vzali svou stížnost zpět. Občanského sdružení majitelů domů v ČR proto později soudu vybralo jiné pilotní kauzy, které měly ilustrovat typické případy.

Deregulace nájemného, která začala v roce 2007, skončila v Česku s posledním dnem roku 2012. Týkala se zhruba 700 tisíců domácností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme