Česko čeká týden proměnlivého počasí, přeháněk a bouřek. Se začátkem prázdnin se ochladí

Počasí v Česku bude tento týden proměnlivé s přeháňkami i bouřkami. Odpolední maxima budou nejčastěji mezi 25 až 30 stupni, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Silné bouřky místy s kroupami přecházejí Českem směrem k východu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesk při letní bouřce

Blesk při letní bouřce | Foto: Jiří Špaček | Zdroj: Český rozhlas

Z nadcházejících čtyř týdnů bude tento nejteplejší, mírné ochlazení přijde po začátku letních prázdnin. Množství srážek mohou místy zvýšit právě bouřky, uvádí měsíční výhled počasí.

Monzuny zasáhly Asii dříve, než je běžné. Voda padá už několik dnů na stále stejná místa

Číst článek

Po ranním jasném až polojasném počasí v pondělí do Česka přišly od severozápadu přeháňky a místy i bouřky. Mohou být ojediněle silné, na východě velmi silné. Vítr může v nárazech dosahovat rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině a nelze vyloučit ani kroupy.

Velmi silnou bouřku s kroupami o odhadované velikosti kolem čtyř centimetrů zaznamenali meteorologové v ponělí ráno v Plzeňském kraji. „Večer od severozápadu očekáváme ustávání srážek a ubývání oblačnosti,“ napsal ráno ČHMÚ na facebooku. Odpolední teploty se v pondělí pohybovaly kolem 30 stupňů Celsia.

Úterý bude pravděpodobně nejchladnějším dnem týdne. Nejvyšší denní teploty se nedostanou nad 25 stupňů. Ve středu bude polojasno až skoro jasno, postupně od jihozápadu oblačno až zataženo. Zejména v jižní polovině Česka budou oblačnost místy provázet přeháňky nebo bouřky. Odpolední maxima oproti předchozímu dni vzrostou na 25 až 29 stupňů Celsia.

Nad tropických 30 stupňů Celsia by se teploty v Česku měly dostat ve čtvrtek a v pátek. Opět budou hrozit dešťové srážky. Víkend ale bude podle předpovědi o poznání chladnější, než byl ten minulý, kdy se nejvyšší teploty dostaly až na 39 stupňů. Obloha bude zatažená a bude pršet. Nejvyšší teploty o víkendu odhadují meteorologové na 28 stupňů Celsia.

Stejně jako v tomto týdnu i v dalším na přelomu června a července bude podle výhledu tepleji, než je v této době obvyklé.

V Řeži u Prahy padl nový červnový teplotní rekord, naměřili tam rovných 39 stupňů Celsia

Číst článek

Prázdninové teploty

Týdenní průměr nejvyšších teplot přes den meteorologové očekávají kolem 25 stupňů Celsia, v prvním čistě prázdninovém týdnu se dvěma státními svátky klesne k 22 stupňům. „V polovině července se teploty opět dostanou k normálu. Týdenní průměry nejnižších nočních teplot v celém období očekáváme mezi deseti až 15 stupni Celsia,“ uvedl ČHMÚ.

Množství srážek bude v nadcházejících čtyřech týdnech v normálu, průměrný úhrn srážek v ČR v tomto období je 80 milimetrů. „Lokálně však nelze vyloučit i výraznější srážkové úhrny vázané na bouřkovou činnost,“ napsali meteorologové v měsíčním výhledu.

Nejméně podle záznamů vedených od roku 1941 napršelo v roce 1976, kdy spadlo 15 milimetrů, nejdeštivěji bylo mezi 20. červnem a 17. červencem v roce 1954 se 167 litry na metr čtvereční. Zatím nejtepleji bylo v tomto období v roce 2006, kdy průměr činil 20,9 stupně Celsia. Nejnižší průměr 13,9 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1980.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme