Nejvíce naočkovaných seniorů má Pacov, zaostává naopak Jablunkov. Jak v Česku pokračuje vakcinace?

Pacov, Humpolec, Praha, Písek a Soběslav. Právě v těchto městech žije nejvíc naočkovaných lidí starších 80 let. Jaký je stav ve zbytku republiky, můžete zjistit z mapy proočkovanosti Česka, kterou připravil server iROZHLAS.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, alespoň jednu dávku očkování proti koronaviru už dostaly tři čtvrtiny všech seniorů starších 80 let, asi 50 tisíc jich ještě na vakcínu čeká. Nejvíce naočkovaných seniorů starších 80 let pak mají v hlavním městě a ve vybraných obcích s rozšířenou působností na Vysočině a v jižních Čechách. Naopak nejméně jich je v Jablunkově, Třinci, Bystřici pod Hostýnem, Varnsdorfu a Vsetíně.

Praktici Babišův slib o dodávce Moderny vítají. ‚Proč ale takové rozhodnutí nepřišlo před měsícem?‘

Číst článek

Rozdíly v proočkovanosti seniorů jsou místy výrazné. Zatímco v Pacově má jednu dávku očkování už 84 procent nejrizikovějších seniorů, v Jablunkově je to naopak pouze každý druhý.

U rizikové skupiny obyvatel, kterým je více než 65 let, je nejvíce naočkovaných ve vybraných obcích na Vysočině a v jižních Čechách – konkrétně ve Voticích nebo Humpolci, kde dostalo alespoň jednu dávku skoro 77 procent všech seniorů starších 65 let. V těchto statistikách ale záleží také na tom, jaká je vůle konkrétních lidí v těchto obcích se očkovat a jestli je pro ně dostatek vakcín.

Čekání na vakcínu

Na vakcínu stále čeká u praktických lékařů více než 200 tisíc lidí, každému desátému je pak více než 80 let. Praktici by tak od příštího čtvrtka měli dostat všechny očkovací látky od společnosti Moderna. Už týden na tom pracuje ministerstvo zdravotnictví spolu s pojišťovnami, tak aby distributorská společnost Avenier mohla všechny vakcíny od Moderny k praktikům napřímo zavážet.

Dohromady dostanou praktici v květnu a v červnu asi 450 tisíc vakcín od firmy Moderna a do toho ještě dostanou vakcíny společností AstraZeneca a Johnson & Johnson. Ve vakcinačních centrech se bude dál očkovat látkou od konsorcia firem Pfizer a BioNTech.

Matěj Skalický, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme