Česko propagaci Islámského státu nezakáže, podle tajných služeb není důvod

Podle výroční zprávy Vojenského zpravodajství se myšlenky radikálních islamistů dostávají do Evropy pomocí sociálních sítí. V Německu kvůli tomu ministr vnitra už v září zakázal jakékoliv aktivity spojené s Islámským státem. Česká policie se k takovému kroku zatím nechystá, i když už řeší první případy, u nichž má podezření na podporu muslimských radikálů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Islámského státu | Foto: BBC, YouTube. com

V poli stojí člověk s černou vlajkou Islámského státu a kousek od něj klečí oranžově oděný zajatec. Nad ním je další člověk a drží mu nůž na krku. Scénku, která napodobuje videa islámských extrémistů, v říjnu zdokumentovala jedna z kamer Českého hydrometeorologického ústavu nedaleko Holešova.

Jestli šlo skutečně o trestný čin, anebo jen o hloupý žert, zatím mluvčí policie zlínského kraje Petr Jaroš komentovat nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká policie řeší první případy s podezřením na podporu muslimských radikálů. Podrobnosti zjišťovala Evelyna Kulíšková

„Policisté tuto věc stále prověřují, nicméně z taktických důvodů nebudu sdělovat žádné bližší informace," vysvětluje.

Tento případ přitom nemusí být jediný. Policie přesné statistiky k propagaci Islámského státu nevede. V Česku totiž není - na rozdíl od jiných zemí EU - vždy trestná. A to i přesto, že podle Ústavy se propagace nebo veřejně projevované sympatie hnutí, které potlačuje práva a svobody člověka nebo hlásá náboženskou zášť, může stát trestným činem proti lidskosti, míru nebo válečným trestným činem.

„Zda se takových trestných činů lze dopustit také v souvislosti s takzvaným Islámským státem, nelze obecně odpovědět, neboť každé takové jednání musí být posuzována s ohledem na všechny okolnosti," sdělila mluvčí policejního prezidia Petra Strašilová.

O změně zákona se neuvažuje

Úplně jinak by se ale na počínání skupinky z Holešova dívali policisté v Německu, kde už v září zakázali jakékoli aktivity spojené s Islámským státem. Lidé ho nesmí podporovat na sociálních sítích ani na demonstracích, posílat peníze nebo vystavovat černou vlajku. Za porušení zákazu viníkům hrozí vězení.

Česko o podobné změně legislativy zatím neuvažuje. Podle bezpečnostních expertů pro to teď není důvod. A to i přesto, že potenciální riziko teroristických útoku v Česku nevylučují.

„Vycházíme z toho, že jsme součástí euroatlantické civilizace i široké protiteroristické koalice. Nicméně v tomto okamžiku nemáme od našich zdrojů v terénu ani od zahraničních služeb informaci, že České republice hrozí nějaké okamžité nebezpečí," vysvětlil mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt.

Napříč Evropou narůstají obavy ze sympatií mladých lidí k Islámskému státu

Číst článek

Podobně situaci vyhodnotila vojenská rozvědka. Zpravodajci varují před možným příchodem zradikalizovaných cizinců, například ze Sýrie a před šířením džihádistických ideologií na internetu.

Bezprostřední riziko teroristických útoků ale podle rozvědky hrozí jen českým vojákům a diplomatům v zahraničních misích.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme