Česko propagaci Islámského státu nezakáže, podle tajných služeb není důvod

Podle výroční zprávy Vojenského zpravodajství se myšlenky radikálních islamistů dostávají do Evropy pomocí sociálních sítí. V Německu kvůli tomu ministr vnitra už v září zakázal jakékoliv aktivity spojené s Islámským státem. Česká policie se k takovému kroku zatím nechystá, i když už řeší první případy, u nichž má podezření na podporu muslimských radikálů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Islámského státu

Bojovníci Islámského státu | Foto: BBC, YouTube. com

V poli stojí člověk s černou vlajkou Islámského státu a kousek od něj klečí oranžově oděný zajatec. Nad ním je další člověk a drží mu nůž na krku. Scénku, která napodobuje videa islámských extrémistů, v říjnu zdokumentovala jedna z kamer Českého hydrometeorologického ústavu nedaleko Holešova.

Jestli šlo skutečně o trestný čin, anebo jen o hloupý žert, zatím mluvčí policie zlínského kraje Petr Jaroš komentovat nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká policie řeší první případy s podezřením na podporu muslimských radikálů. Podrobnosti zjišťovala Evelyna Kulíšková

„Policisté tuto věc stále prověřují, nicméně z taktických důvodů nebudu sdělovat žádné bližší informace," vysvětluje.

Tento případ přitom nemusí být jediný. Policie přesné statistiky k propagaci Islámského státu nevede. V Česku totiž není - na rozdíl od jiných zemí EU - vždy trestná. A to i přesto, že podle Ústavy se propagace nebo veřejně projevované sympatie hnutí, které potlačuje práva a svobody člověka nebo hlásá náboženskou zášť, může stát trestným činem proti lidskosti, míru nebo válečným trestným činem.

„Zda se takových trestných činů lze dopustit také v souvislosti s takzvaným Islámským státem, nelze obecně odpovědět, neboť každé takové jednání musí být posuzována s ohledem na všechny okolnosti," sdělila mluvčí policejního prezidia Petra Strašilová.

O změně zákona se neuvažuje

Úplně jinak by se ale na počínání skupinky z Holešova dívali policisté v Německu, kde už v září zakázali jakékoli aktivity spojené s Islámským státem. Lidé ho nesmí podporovat na sociálních sítích ani na demonstracích, posílat peníze nebo vystavovat černou vlajku. Za porušení zákazu viníkům hrozí vězení.

Česko o podobné změně legislativy zatím neuvažuje. Podle bezpečnostních expertů pro to teď není důvod. A to i přesto, že potenciální riziko teroristických útoku v Česku nevylučují.

„Vycházíme z toho, že jsme součástí euroatlantické civilizace i široké protiteroristické koalice. Nicméně v tomto okamžiku nemáme od našich zdrojů v terénu ani od zahraničních služeb informaci, že České republice hrozí nějaké okamžité nebezpečí," vysvětlil mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt.

Napříč Evropou narůstají obavy ze sympatií mladých lidí k Islámskému státu

Číst článek

Podobně situaci vyhodnotila vojenská rozvědka. Zpravodajci varují před možným příchodem zradikalizovaných cizinců, například ze Sýrie a před šířením džihádistických ideologií na internetu.

Bezprostřední riziko teroristických útoků ale podle rozvědky hrozí jen českým vojákům a diplomatům v zahraničních misích.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme