Většina Čechů by vakcínu proti covidu-19 odmítla, uvádí průzkum. Mnozí nedůvěřují očkování obecně

Většina Čechů by odmítla očkování proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM/MARK. Neochotu k očkování proti koronaviru zdůvodňovali lidé nejčastěji tím, že obecně nedůvěřují jakémukoli očkování. Samotná vakcína na covid-19 pak není podle dotázaných prověřena.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětina lidí, kteří by se odmítli proti covidu-19 očkovat, vakcínám nedůvěřuje obecně | Foto: stock exchange, Brian Hoskins

Vakcíny proti novému typu koronaviru nyní vyvíjí a testuje řada zemí, včetně Česka. Ruští vědci pak představili svou vakcínu Sputnik jako první oficiálně dokončenou.

Šéf praktiků: Mluvíme o covidu a hrozí, že podceníme chřipku, která má zhruba stejnou smrtnost

Číst článek

Česko má zatím prototyp vlastní vakcíny, který teď posoudí odborníci z České vakcinologické společnosti. Skoro tři pětiny Čechů ale v aktuálním průzkumu uvedly, že se nechtějí proti koronaviru očkovat. „Ve srovnání s jinými oblastmi státu jsou očkování nejvíce nakloněni obyvatelé hlavního města Prahy, kteří si zřejmě uvědomují, že žijí v nejpostiženějším regionu a denně se potkávají s největším počtem potenciálně nakažených,“ sdělil analytik STEM/MARK Radek Pileček.

Pětina z lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat, navíc uvedla, že vakcínám nedůvěřuje obecně. Stejný podíl lidí uvedl, že připravované vakcíny proti covidu-19 nejsou dostatečně prověřené. Jako důvod, proč očkování nepodstoupit, lidé zmiňovali i to, že covid-19 podle nich není závažným onemocněním, že vakcína nemusí být dost účinná nebo se obává vedlejších účinků.

Případnou úhradu vakcíny by lidé přijali, pokud by se cena pohybovala od 200 do 500 korun. Tolik peněz by dala za očkování skoro polovina z dotázaných, kteří s očkováním souhlasí. Více než tisíc korun by byla ochotna zaplatit jen zhruba desetina lidí.

Průzkum prováděla agentura od 11. do 15. září. Zúčastnilo se ho 502 lidí ve věku od 18 do 64 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme