Česko pustí dál Syřany, kteří požádali o azyl v Maďarsku

Česká republika ode dneška přestane zadržovat Syřany, kteří požádali o azyl v Maďarsku. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Policisté podle ní uprchlíky jen vyslechnou a nabídnou jim azyl v Česku. Pokud ho nepřijmou, budou muset zemi do sedmi dní opustit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinecká policie kontroluje cestující ve vlaku

Cizinecká policie kontroluje cestující ve vlaku | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

„V první řadě se nemění postupy, v podstatě jen zrychlíme stávající proceduru,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí Cizinecké policie ČR Kateřina Rendlová.

„Spočívá v tom, že nadále budeme zajišťovat všechny nelegální migranty, kteří vstupují na naše území, ale v případě Syřanů, kteří požádali v Maďarsku o azyl, už je nebudeme nadále zajišťovat v zařízeních pro zajištění cizinců, protože je to nadále neefektivní a neúčelné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový postup Českému rozhlasu vysvětlila Kateřina Rendlová, mluvčí Cizinecké policie ČR. Ocenil ho Jan Schroth z české kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci

„Provedeme s nimi pohovor, uděláme všechny úkony k ověření jejich totožnosti a budeme je informovat o možnosti požádat Českou republiku o azyl."

"Pokud toho nevyužijí, tak jim vydáme rozhodnutí o povinnosti opustit území České republiky do 7 dnů a doprovodíme je na nádraží,“ zdůraznila Rendlová.

Jak poznamenala, toto rozhodnutí souvisí s postojem Maďarska a Německa.

V Poštorné u Břeclavi je pro uprchlíky připraveno stanové městečko pro 300 lidí

Číst článek

„K tomu vedly primárně dva kroky. A to byl krok Maďarska, které dlouhodobě nepřijímá svoje žadatele o azyl, a nám se nedaří jim je na dublinské řízení vracet v zákonných lhůtách,“ uvedla Kateřina Rendlová.

„A druhým bylo rozhodnutí Německa, které deklaruje a prohlásilo, že nebude vracet syrské žadatele o azyl v Maďarsku zpět.“

Postup podle práva

Rendlová také zdůraznila, že česká policie musí postupovat podle práva a každého cizince, který vstoupí nelegálně na naše území a nedokáže věrohodně prokázat totožnost, musí policie zajistit.

„Nemůžeme umožnit, aby přes naše území cestovali lidé, o kterých nikdo nic neví, není známá jejich totožnost. A hlavně, musíme zjistit, jestli jde o žadatele o azyl. Protože to se netýká všech syrských občanů. To se týká pouze těch, kteří požádali v Maďarsku o azyl, a to zdaleka nejsou všichni Syřané,“ poznamenala Rendlová.

Migranti narušili provoz tunelu pod La Manche. Ve vlacích uvízly 2 tisíce cestujících

Číst článek

Nový krok cizinecké policie ocenil Jan Schroth z české kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci.

„Je to v podstatě z našeho pohledu i efektivní krok směrem k tomu, aby se bojovalo proti převaděčským mafiím,“ ocenil krok cizinecké policie Jan Schroth z české kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci.

„Protože neustále se mluví o tom, že by bylo lepší, aby ti lidé mohli přicházet legálně, a toto sice není ideální, ale jedno z možných opatření.“

Podle Schrotha by bylo nejefektivnější, kdyby po dohodě v rámci schengenského prostoru dostalo Maďarsko prostředky na to, aby bylo schopno všechny běžence zaregistrovat a zachytit.

„A potom v podstatě byl těmto lidem umožněn volný pohyb tam, kam nakonec stejně dojdou,“ upozornil Jan Schroth.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme