Česko rájem turistů. Jsou ale stále náročnější, hoteliéři musí kvůli modernizaci zdražovat

Památky, wellnes nebo také nákupy lákají do Česka stále více lidí. Jen loni sem přijelo přes 31 milionů zahraničních návštěvníků. Informuje o tom agentura CzechTourism. Dovolenou v Česku ale tráví častěji i domácí turisté. Loni jich byly asi tři miliony.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradčanské náměstí před Pražským hradem v Praze. | Foto: Fotobanka Unsplash

Místo penzionu čtyřhvězdičkový hotel. A namísto polopenze stravování formou all inclusive. Čeští turisté vyžadují stále větší komfort i při cestování v rámci republiky. A jsou ochotní si za to zaplatit. Zájem roste hlavně o zážitkové a tematické pobyty.

„Roste nám poptávka po vyšší kategorii. Jsou to hotely, které disponují dalším spektrem služeb - to jsou wellnes, spa, zážitkové aktivity, gastronomické akce,“ říká Radiožurnálu Petr Krč z Asociace cestovních kanceláří.

Vodákům už stany nestačí, chtějí chatky a internet. Kempy investují do modernizace

Číst článek

Větším nárokům lidí se proto hoteliéři snaží přizpůsobit. Navyšují třeba investice do rekonstrukcí ubytování, staví vlastní pivovary nebo třeba lákají na originální programy. S větší nabídkou a kvalitou ale roste i cena - a to až o stovky korun za noc. Někteří hoteliéři navíc mají na léto už vyprodané kapacity. I to je důvod, proč přistoupili ke zdražení.

„Pokud bychom šli do té vyšší kvality - do tří a čtyř hvězdičkových hotelů - tak především u těch 4* hotelů očekáváme zdražení v hlavní sezoně. To znamená červenec, srpen zhruba o 10 procent. Vyplývá to i z nedostatku kapacity,“ dodává pro Radiožurnál místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Nocleh v Česku totiž stále více vyhledávají i cizinci. Podle mluvčí Českého statistického úřadu Petry Báčové byl loni počet hostů ubytovaných v hotelech a dalších ubytovacích zařízeních nejvyšší za posledních 16 let: „V loňském roce se v ČR ubytovalo devět milionů a tři sta tisíc zahraničních hostů. Nejčastěji mířili do hotelů. Devět z deseti hostů se ubytuje právě tam.“

Na větším zájmu o cestování po Česku se podepsala i bezpečnostní situace ve světě. „Česká republika mezi zahraničními návštěvníky je vnímána jako bezpečná a přátelská destinace, to nám také hodně napomáhá. Pokud se podíváme na země eurozóny, tam nám hodně pomohly i intervence ČNB,“ řekla Radiožurnálu Markéta Vogelová z agentury CzechTourism.

Průměrně u nás zahraniční návštěvníci nechají asi 2800 korun denně.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme