Šéf BIS Koudelka: Rozbili jsme síť sestavenou ruskými zpravodajci. Útočila na cíle v Česku

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Na pondělní bezpečnostní konferenci ve sněmovně to uvedl ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Síť byla financována z Ruska a ruské ambasády a měla prostřednictvím sítě serverů útočit na cíle v Česku i na české zahraniční partnery.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:27 21. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Síť byla totálně rozbita a zdecimována díky výborné práci Národní centrály proti organizovanému zločinu. Vyšetřování dále pokračuje. Zabránili jsme této aktivitě z území České republiky, která byla součástí dalšího řetězce, který Rusové využívali a připravovali k využití v jiných zemích Evropy,“ řekl ve sněmovně šéf kontrarozvědky Koudelka.

Nemá to nic společného se skutečností, reaguje ruská ambasáda na informaci BIS o rozbití sítě v Česku

Číst článek

Národní centrála proti organizovanému zločinu se podle svého mluvčího Jaroslava Ibeheje případem nadále zabývá. „Vzhledem k tomu, že ve věci probíhá trestní řízení, náš útvar nebude poskytovat žádné konkrétní informace,“ řekl

Koudelka uvedl, že síť v České republice budovala ruská Federální bezpečnostní službu (FSB). „Byla vytvořena osobami s vazbou na ruské zpravodajské služby a byla financována z Ruska a ruské ambasády,“ řekl bez dalších podrobností. Informace o zásahu by mohly být součástí výroční zprávy BIS za rok 2018. Zprávou se bude ve čtvrtek zabývat poslanecká komise pro kontrolu činnosti této tajné služby, uveřejněna bývá obvykle do konce roku.

Podle týdeníku Respekt se operace začátkem loňského roku týkala skupiny ruských občanů a několika dalších Rusů, kteří získali české občanství. Skupina měla fungovat pod krytím dvou soukromých firem v Praze. Ty měly běžným zákazníkům prodávat počítačový hardware a software, ale současně prováděly hackerské útoky.

Národní centrála proti organizovanému zločinu a kontrarozvědka společně zničila i síť serverů na našem území, kterou vytvořilo libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

Zpravodajskou činnost Ruska a také Číny vnímá Koudelka a jeho úřad jako z dlouhodobého hlediska nejvážnější hrozbu pro Českou republiku.

Čína podle Koudelky vytipovává vědce a další důležité osoby v Česku, zve je do Číny a snaží se je dostat na svou stranu a získat od nich informace. Číňani se o to snaží i v případě českých ozbrojených složek a policistů. 

Teroristická hrozba

Čech, který chtěl k Islámskému státu, dříve propuštěn nebude. Soudkyně není přesvědčena, že se napravil

Číst článek

Z krátkodobého hlediska považuje Bezpečnostní informační služba za nejvážnější hrozbu islámský terorismus. O přímé hrozbě nemá kontrarozvědka v současné době informace, řekl také na pondělní konferenci Koudelka.

„V České republice je situace stále relativně klidná, v tuto chvíli nemáme informace o přímé hrozbě v České republice,“ řekl Koudelka. Česko podle něj je spíš tranzitní než cílovou zemí pro migranty, tuzemská muslimská komunita je malá a není radikalizovaná.

Upozornil ale na to, že se objevily i snahy o radikalizaci, připomněl případ imáma Samera Shehadeha, kterého policie navrhla obžalovat z podpory terorismu.

Podle Koudelky se zlepšila i bezpečnostní situace v Evropě a teroristických útoků tam ubylo. Důvodem je podle šéfa Bezpečnostní informační služby vojenská porážka teroristické skupiny Islámský stát a oslabení migračního proudu do Evropy.

Koudelka ale upozornil, že většinu útoků v Evropě měli na svědomí takzvaní osamělí vlci, kteří se na kontinentu narodili, radikalizovali se a zaútočili bez koordinace s ústředím nějaké teroristické organizace. Předcházet takovým útokům je podle Koudelky velmi obtížné.

Ředitel Bezpečnostní informační služby upozornil i na problém, který pro evropské země představují jejich občané, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě v řadách Islámského státu a budou se snažit vrátit domů.

Zpravodajci budou lépe tajit skryté identity i získávat fotografie. Prezident podepsal změnu zákona

Číst článek

V Česku je ale podle něj tento problém okrajový, protože Čechů odjelo do bojových oblastí jen malé množství a ti, kteří nezahynuli, se nyní nepohybují na území Evropské unie.

Pravicový extremismus

Koudelka varoval také před hrozbou pravicového extremismu. Aktivních extremistů podle něj sice v Česku ubylo, ale není vyloučeno, že se situace změní. Poukázal přitom na letošní teroristické útoky pravicových extremistů v Německu a na Novém Zélandu.

Podle něj by podobné útoky mohly některým pravicovým radikálům sloužit jako motivace k vlastnímu činu.

Extrémně pravicové scéně se v Česku podle Koudelky dlouhodobě věnují Bezpečnostní informační služba i policie. 

Koudelka také upozornil, že případný extremistický čin zaměřený proti české muslimské komunitě by mohl vést k její radikalizaci. V důsledku toho by se podle něj mohlo zvýšit riziko islámského terorismu v Česku.

mag, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme