V Česku zemřelo devět lidí nakažených koronavirem. Nemocných je 2062, vyléčených deset

  • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl do pátečního rána na 2062. Lékaři dosud otestovali 31 127 lidí.
  • Vláda ve čtvrtek oznámila, že bude jednat o podpoře 15 tisíc korun měsíčně pro živnostníky, kteří nemohou kvůli opatřením proti koronaviru pracovat. Plánuje také odpuštění splátek menším a středním podnikům. Vypláceno bude i ošetřovné všem rodičům dětí do věku 13 let.
  • Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb se od pátečních 6.00 netýká zámečnictví, oprav, údržby a instalace strojů a zařízení pro domácnost, nebo myček aut. Výjimku dostaly také hotely, které mohou ubytovat zaměstnance.

Praha (Aktualizováno: 8:51 27. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus | Foto: Claudio Furlan | Zdroj: ČTK/AP

Z nemoci COVID-19 se vyléčil jedenáctý pacient, počet nakažených v Česku překročil 2000

Číst článek

Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru je v Česku podle dat z pátečního rána 2062, vyplývá to z informací zveřejněných webu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru.

Jedním z nově oznámených zemřelých je osmdesátiletý pacient Fakultní nemocnice Hradec Králové. Trpěl podle nemocnice velmi vážným onemocněním, a před několika dny byl navíc pozitivně testován na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.

Počet lidí v Česku, kteří se už z nákazy koronavirem vyléčili, zůstává zatím stejný jako ve středu. Uzdravilo se deset z nakažených lidí.

Text pokračuje pod online reportáží.

Pomoc živnostníkům

Vláda plánuje, že bude vyplácet osobám samostatně výdělečně činným, které v důsledku opatření proti šíření koronaviru nemohou vydělávat, 15 000 korun měsíčně. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) by na pondělní jednání vlády měla připravit příslušnou legislativu. Podle hrubých odhadů by to mělo stát měsíčně zhruba sedm miliard korun.

„Podpoříme částkou 15 tisíc korun měsíčně OSVČ, které de facto zavřely provozovny, nebo jsme jim znemožnili podnikání kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Vyplácet bychom měli po dobu omezení podnikání,“ uvedla ve čtvrtek na tiskové konferenci Schillerová.

Ministryně upřesnila, že pomoc by měla směřovat na živnostníky, kteří mají příjmy pouze z podnikání. Příspěvek by měla vyplácet finanční správa. „Ten odhad, kolik to bude stát, se dělá velmi těžce. Počet OSVČ je někde mezi 400 tisíci až půl milionem. Nedokážeme nyní odhadnout, kdo se přihlásí, ale hrubý odhad je přes sedm miliard korun měsíčně,“ uvedla.

Osvobození od platby pojištění

Stát již odpustil drobným podnikatelům část sociálního pojištění, konkrétně jeho minimální zálohy za půl roku od března do srpna. Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nebudou muset v tomto období zálohy hradit. Základní minimální měsíční záloha činí 2544 korun. Hradí ji lidé, kteří vykonávají drobné podnikání jako hlavní činnost.

Vedle osvobození od plateb sociálního a zdravotního pojištění vláda také schválila vyplácení ošetřovného i pro OSVČ na děti do 13 let. Živnostníkům bude náležet 424 korun za den, maximální částka bude 13 144 korun měsíčně. Na základě čestného prohlášení bude možné o ošetřovné žádat na živnostenských úřadech.

Drobní podnikatelé rovněž budou od pondělka moci v rámci programu COVID II žádat o bezúročné půjčky, u kterých není stanovena minimální hranice půjčky. Žádosti by měly být přijímány do 15 milionů korun.

Pobočky finančních úřadů zejí prázdnotou. Daňové přiznání musí lidé podat až do prvního července

Číst článek

Potravinová soběstačnost

Ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO) také oznámil, že vláda uvolnila 3,3 miliardy korun na udržení potravinové soběstačnosti Česka pro resort zemědělství. Další peníze směřují do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu na pomoc podnikatelům v zemědělství s úvěry.

Podpora v rámci rolnického a lesnického fondu podle Havlíčka spočívá v odložení splátek úvěrů, uvolnění zástav, odkladu splátek jistiny u úvěrů a stanovení sazeb u dotovaných častí úroku úvěrů.

Uvolnění zákazu prodeje

Oznámeno bylo i uvolnění zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Ten se od pátečních 06:00 nebude nově vztahovat na zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Omezeny nebudou ani myčky automobilů. Od začátku měly výjimku například prodejny potravin, lékárny či drogerie.

Ministerstvo zároveň nařídilo provozovatelům prodejen potravin, aby u vchodu bezplatně poskytovali zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce.

Resort zdravotnictví také uvolnil režim pro hotely a penziony, nově mohou poskytovat službu lidem, kteří požadují ubytování kvůli práci. Nadále platí výjimka ze zákazu prodeje a poskytování ubytovacích služeb pro cizince do doby opuštění České republiky či cizince s pracovním povolením na českém území.

ada, tzr, hag, tef, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme