Česko se chce koordinovaněji bránit dovážení odpadků

Česká republika se bude účinněji bránit dovozu odpadků ze zahraničí. Vláda proto po ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi chce, aby postup úřadů, které by tomu mohly zabránit, zkoordinoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpadky v kamionu | Foto: Celní správa

Kabinet ministru Ambrozkovi uložil, aby z inspektorů životního prostředí, policistů a celníků vytvořil pracovní komisi, která si na problém posvítí. Ministr životního prostředí popsal, co si od skupiny slibuje: "Bude přijímat okamžitá opatření v oblasti přeshraniční přepravy odpadů."

Ruku v ruce s tímto vládním rozhodnutím postupují celníci a cizinecká policie. Aby zabránili přívalu dalšího nelegálního odpadu do země, spustili nepřetržitou kontrolu našich hranic. O které hraniční přechody jde, řekl mluvčí celní správy Jiří Barták: "Těch přechodů je 23, jsou prakticky na všech hranicích se všemi státy."

Aby hlavní tíha neležela jenom na celnících, chce podle ministra životního prostředí kabinet prostřednictvím novely o odpadech zvýšit pravomoci policie. "Tak, aby byla orgánem, který je také oprávněn kontroly vykonávat."

Změnil by se tak současný stav, kdy možnost zastavit a kontrolovat odpady ve vozech u hranic mají pouze celníci.

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme