Česko se k iniciativě vyhošťování syrských diplomatů nepřipojí

Západní státy začaly novou taktiku boje proti syrskému režimu. Vyhošťují syrské diplomaty ze svých zemí. Česká republika se však k této jejich iniciativě nepřipojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Marián Vojtek

Od loňska není v Česku syrský velvyslanec, funguje zde pouze juniorní diplomat. Česko také udržuje svůj úřad v Damašku. Ke zrušení úřadu či vyhoštění syrského diplomata nemá ministerstvo zahraničí v úmyslu přistoupit.

„Máme k tomu několik důvodů. Ta situace je hodně nepřehledná. Myslíme si, že je důležité zachovat si komunikační kanály a informace přímo na místě, nebýt závislí jenom na médiích,“ řekl ve Světě o desáté na Rádiu Česko první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

Většina zemí, které vyhostily velvyslance, to zdůvodňuje tím, že nemůžou tolerovat zabíjení desítek nevinných dětí a potažmo civilistů. Nabízí se tedy otázka, zda pokud se k nim Česko stejným způsobem nepřipojí, nedává tím najevo, že je mu osud syrských civilistů lhostejný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč nebude Česko vyhošťovat syrského diplomata, vysvětloval ve Světě o desáté na Rádiu Česko první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider

Tuto implikaci však Jiří Schneider razantně odmítá a říká, že mají v úmyslu předvolávat k vysvětlování situace syrskou diplomatku, která v Česku svoji zemi zastupuje, nebo se v Ženevě připojí k chystané rezoluci Rady pro liská práva.

„Na druhé straně nás zajímá, co se v té zemi opravdu děje. Jsou tam také naši občané. V rámci pozorovací mise OSN jsme vyslali své pozorovatele. Jsme aktivní a dáváme najevo, že nám osud Sýrie rozhodně není lhostejný. Je to země, s níž nás pojí dlouholeté tradiční vztahy,“ říká Jiří Schneider a pokračuje:

„My nejsme v situaci, kdy bychom mohli silné symbolické gesto udělat.“

Podle názoru Jiřího Schneidera je situace zároveň v tuto chvíli zablokována a Rusko nepovolí masivnější akci s mandátem Rady bezpečnosti, jakkoli o tom mluví například francouzský prezident Francois Hollande.

Francouzský prezident připouští možnost vojenské akce v Sýrii

Číst článek

Včera ohlásily Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Španělsko, Itálie, Nizozemsko, Švýcarsko, Kanada a Austrálie, že k vyhoštění diplomatů přistoupí na protest proti masakru více než stovky civilistů v syrském městě Húlá.

Zmocněnec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan na večerní schůzce s prezidentem Bašárem Asadem prohlásil, že se situace v Sýrii dostala do bodu zlomu.

„Nadešel bod zlomu. Syřané nechtějí budoucnost plnou krveprolití a sporů. Situace vyžaduje od prezidenta odvážné kroky, a to dnes, nikoli zítra," prohlásil Kofi Annan.

Syrský prezident Bašár Asad ale včera opět svalil vinu za masakr v Húle na takzvané teroristy. Vyjádřil se tak v televizním vystoupení.

Vladimír Kroc, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme