Česko se k náhradě škody v kauze Mostecké uhelné nepřihlásilo přes snahy Švýcarů

Pokud by se Česká republika přihlásila jako poškozená strana v trestním řízení, mohla prý vznést nárok na alespoň část z 12 miliard, které zablokovaly švýcarské úřady v souvislosti s vyšetřováním Mostecké uhelné společnosti. Přestože se Švýcaři několikrát Prahy ptali, zda tak chce učinit, nestalo se. A nyní online deník Aktuálně.cz na Nejvyšším státním zastupitelství zjistil, že už je pozdě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba na Mostecku s sebou nese praskání a sesuv půdy

Těžba na Mostecku s sebou nese praskání a sesuv půdy | Foto: Filip Jandourek

Ve Švýcarsku už se celou záležitostí zabývá soud a podle tamního práva se po podání obžaloby nemůže v trestním řízení jako poškozená strana připojit nikdo další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček se vyjadřuje ke kauze Mostecké uhelné a zadržovaných 12 miliard

Česká republika by mohla své nároky uplatnit v civilní žalobě, to je ale komplikovanější a většinou také zdlouhavější proces.

„Myslím si, že na české straně to běželo tradičním tempem, tak jako vyšetřování mnohých jiných záhadných kauz. Uvědomme si, že Švýcaři to začali vyšetřovat v roce 2005, když nabyli dojmu, že došlo k určitým machinacím, a zjistili, že do nich byli zapojeni převážně Češi,“ reaguje komentátor Radiožurnálu Petr Nováček na tvrzení, že česká strana něco zanedbala.

Česká policie zatím nic nezjistila

Švýcarští vyšetřovatelé tehdy objevili konta, na nichž se ocitly peníze, které pocházely z privatizace Mostecké uhelné. Do České republiky Švýcaři několikrát sdělovali, že probíhá vyšetřování, a později také Česko vyzývali, ať se připojí.

Mostecká uhelná
Druhá největší hnědouhelná firma v zemi Mostecká uhelná byla do roku 1998 ve většinovém vlastnictví státu. Pak začala její akcie skupovat skupina Appian Group a stát vyšachovala. Už tehdy se spekulovalo, že za firmou Appian stojí sami manažeři Mostecké uhelné. Ti ji prý ovládli za miliardy, které si doly ukládaly na budoucí obnovu krajiny po těžbě. Peníze potom vyprali a uložili do švýcarských sejfů. Švýcaři, kteří prověřovali podezřelé účty, už obvinili šest českých občanů, pravděpodobně někdejších majitelů, z praní špinavých peněz, podvodu a falšování listin.

Na Nejvyšší státní zastupitelství dokonce podle týdeníku Respekt přišla už loni v dubnu alarmující výzva, aby česká strana konečně podnikla nějaké kroky.

Ovšem až letos v lednu dalo Nejvyšší státní zastupitelství pokyn k vyřešení problému. Následovala komunikace s ministerstvem financí, situace se ale dále zkomplikovala.

ČTĚTE TAKÉ: Česku možná škoda ani nevznikla, říká Sokol k privatizaci Mostecké uhelné

Ministerstvo totiž řeklo, že potřebuje vědět od české policie, zda byl spáchán trestný čin, o jaký čin se případně jednalo a kdo ho spáchal. Česká policie sice kauzu Mostecké uhelné prošetřovala, na nic ale nepřišla a v roce 2008 případ odložila.

O rok později byl sice na pokyn bývalé nejvyšší státní zástupkyně Rentay Vesecké znovu otevřen, výsledky se ale zatím nedostavily.

„Kdyby se zjistilo, že cosi zanedbalo ministerstvo financí, že to nebylo tak, jak se odtamtud ozývá, totiž že muselo mít stanovisko české policie, aby mohlo konstatovat – ano, České republice vznikla škoda, ale že mohly stačit informace zprostředkované ze Švýcarska, tak pak by to byl problém pro ministra Kalouska,“ uvažuje o možných politických dopadech Nováček.

Petr Nováček, Jaroslav Beránek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme