Česko se mírou korupce řadí k nejhorším v Evropské unii

Boj proti úplatkům je u nás zatím stále bojem s větrnými mlýny. Potvrzuje to letošní index vnímání korupce, který zveřejnila nevládní organizace Transparency International. Na desetibodové stupnici, kde nejhorší hodnocení je 0, dostala Česká republika známku 4,3, téměř stejnou jako loni. V mezinárodním žebříčku se umístila na 47. až 50. příčce, spolu s Řeckem, Namibií a Slovenskem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Ze zemí evropské pětadvacítky dopadly hůře už jen Lotyšsko a Polsko. Naopak mnohem méně se uplácí třeba v Estonsku, Slovinsku nebo i v Maďarsku.

Znepokojivé je, že, zatímco v jiných státech, které s námi vstoupily do Unie, se trend pomalu obrací k lepšímu, u nás boj proti korupci stagnuje. "Ta příčina je jedna a základní, to jest nevůle politiků prosazovat účinná protikorupční opatření. Naopak dá se říct, že politici jsou hlavním zdrojem toho, proč to v Česku vypadá, tak jak to vypadá," říká Michal Štička z Transparency International.

Nadějné změny nastartovali už i Slováci. U nás politici nemají dost odvahy prosadit důležité normy. Stále tak čekáme například na zákon o střetu zájmů. Průhledněji by se měly zadávat i veřejné zakázky, kde korupce doslova bují. S tím souhlasí i prezident hospodářské komory Jaromír Drábek: "Je potřeba, aby ta vypisovaná výběrová řízení byla s naprosto jasnými mantinely a kritérii a aby byla co nejvíce zveřejňována."

Podle Transparency International u nás nefungují ani účinné kontrolní mechanismy. Nejvyšší kontrolní úřad je prý bezzubou institucí. Kritice neušla ani policie, která je prý nedůsledná při vyšetřování korupčních kauz.

Slovensko zaznamenalo zlepšení

V úterý se výsledky dozvěděli také naši východní sousedé. Slovensko se oproti loňskému roku o tři desetiny procenta zlepšilo a jde zatím o jeho nejlepší výsledek.

"Slovenská republika dosáhla nejlepšího výsledku, což poukazuje na zlepšení vnímání stravu korupce na Slovensku slovenskými občany. Je to důsledek zejména pozitivních kroků vlády," řekl Českému rozhlasu právník Transparency International Pavel Nechala.

K hodnocení přispěla mnohá antikorupční opatření, především vytvoření speciálního soudu a úřadu speciálního prokurátora, ale také zavedení institutu korunního svědka, agenta provokatéra či nulové tolerance.

Pavel Nechala však na druhé straně upozorňuje i na množící se skandály, například na neochotu premiéra Dzurindy zveřejnit informace o převzetí stranického dluhu.

Pavla Dluhoschová, Renata Havranová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme