Česko se na půl roku ujalo vedení Evropské unie

Evropskou sedmadvacítku ode dneška vede Česká republika. Předsednictví v Radě Evropy jsme převzali po Francii, na konci června nás vystřídá Švédsko. Česko Unii řídí se sloganem Evropa bez bariér. Kromě už naplánovaných jednání chystá vláda diplomatickou misi kvůli konfliktu mezi Izraelem a palestinským Hamasem nebo řešení napjaté situace kolem dodávek plynu z Ruska na Ukrajinu. Vláda Mirka Topolánka ale stále nemá na dobu řízení EU slíbenou toleranci od opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české předsednictví EU

české předsednictví EU | Foto: Tomáš Pakosta

Návštěva třiceti tisíc diplomatů a tři tisíce schůzek a jednání - tak by měl vypadat další půlrok z pohledu české diplomacie. Unii vedeme pět let po té, co jsme do ní v květnu roku 2004 vstoupili.

Premiér Mirek Topolánek nemá obavy, že by česká vláda svou dočasnou roli politického lídra v Evropě nezvládla: "Přál bych si, aby bez nějakých novinových titulků ta půlmiliarda lidí pochopila, že Češi jsou demokratický svobodný sebevědomý národ a že do Evropy patříme."

Tolerancí od opozice po dobu předsednictví si ale premiér Mirek Topolánek jistý být nemůže. Se sociálními demokraty se na podmínkách šestiměsíčního klidu zbraní zatím nedomluvil.

Předseda sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD by vládě částečně vstříc vyšel a to v situacích, kdy se ministrům kryjí povinnosti s řízením Unie a státu: "Já si myslím, že by bylo vhodné tyto věci nějakým způsobem párovat. To znamená jakási tolerance."

Fungování Evropské unie bylo i jedním z témat novoročního projevu prezidenta Václava Klause. Ten lidem doporučil, aby ve vlastním zájmu v červnu přišli k evropským volbám: "Volby do Evropského parlamentu v červnu letošního roku k hledání rozumného evropského uspořádání mohou přispět. Zúčastněme se jich!"

Poprvé Evropská komise do Prahy přijede sedmého ledna.

Bude podle vás Česká republika úspěšnou předsednickou zemí EU? Hlasujte v naší anketě!

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme