Česko se napojilo na bezpečnostní systém schengenské zóny

Česko udělalo další krok na cestě do schengenského prostoru. Začalo v ostrém provozu testovat přístup k datům schengenského informačního systému. Díky informacím ze systému bude moci policie například odepřít vstup cizinci uvedenému v seznamu nežádoucích osob nebo neprodloužit povolení k pobytu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční přechod | Foto: Pavel Novák

Z databáze se dají vyčíst i záznamy o hledaných autech, zbraních, nebo bankovkách a vízech. Teď se podle šéfa odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana zkouší schopnost rychlé a přesné reakce celého systému: "V současné chvíli už systém běží v rámci rozšířeného schengenského prostoru velmi dobře."

V Česku začalo fungovat 17 a půl tisíce terminálů. V naprosté většině k nim mají přístup policisté. "Ti ostatní participanti jsou orgány státu, které rozhodují o azylu nebo o trvalých pobytech," doplnil Haišman. K terminálům mohou i celníci a také ministerstvo dopravy ve vztahu k databázím řidičských průkazů a technických průkazů vozidel.

Vstupem do Schengenu budou zrušeny kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy EU a mezi novými členskými státy navzájem. To by se mělo stát na pozemních hranicích 31. prosince 2007. Na mezinárodních letištích dojde k změně režimu nejpozději do konce března 2008.

Naděžda Hávová, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme