Česko se odvolá proti verdiktu Švýcarů v kauze MUS

Česko se odvolá proti rozhodnutí švýcarského soudu, který zamítl připojení státu k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované Mostecké uhelné společnosti. Uvedly to Lidové noviny. Podle Švýcarů vznikla České republice škoda 3 miliardy 400 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrchová těžba uhlí. | Foto: Tomáš Adamec

Česká republika má údajně na odvolání 10 dní. Federální soud v Bellinzoně přitom zamítl českou žádost o připojení k trestnímu řízení už 19. prosince. Švýcarská prokuratura odmítá, že by českou stranu informovala o možnosti připojit se k řízení až letos v září. Stalo se tak prý už v roce 2006, ale české úřady zaujaly pasivní postoj a daly najevo nezájem.

Švýcarské úřady kvůli šetření případu praní špinavých peněz, podvodu a falšování dokumentů, zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků, to je v přepočtu skoro 12,2 miliardy korun. Česká vláda začala letos v listopadu hledat způsoby, jak peníze případně získat zpět.

Premiér Petr Nečas uvedl, že je ve hře civilní žaloba, účast na trestním řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu.

V Česku se mezitím zjišťuje, kdo za promeškání doby pro připojení k žalobě nese odpovědnost. Kontrola na státním zastupitelství došla k závěru, že žalobci, kteří měli na odboru závažné hospodářské kriminality případ na starosti, postupovali laxně. Šéfka odboru Marcela Kratochvílová a její zástupce Stanislav Letko tak přišli o funkce a hrozí jim kárná žaloba.


Igor Maňour, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme