Česko se pokusí vydražit vzácný fragment překladu kroniky

Česko bude odpoledne v Paříži usilovat o získání fragmentu dosud neznámého latinského překladu Dalimilovy kroniky. Vzácné bohemikum bude zlatým hřebem dražby v aukční síni Drouot Richelieu. Katalogová hodnota bohatě ilustrovaného rukopisu o 24 stránkách je v přepočtu kolem 4 milionu korun. Česká vláda dala Národní knihovně na nákup limit deset milionů korun. Pokud knihovna fragment získá, bude patřit mezi nejvzácnější exempláře jejích sbírek. Obsahově se týká raných dob vlády Přemyslovců. Fragment pochází asi z roku 1330 a je dílem italských umělců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

latinský fragment Dalimilovy kroniky | Foto: Pavel Zavadil

Posledních nejméně 150 let byl majetkem jedné pařížské rodiny. Jak se ale dostal do jejího držení, není známo. Česká Národní knihovna se snažila dosáhnout toho, aby mohla rukopis koupit mimo aukci. To ale bylo s ohledem na zájmy dosavadních majitelů i aukční síně odmítnuto.

Aukce se za Česko zúčastní zástupci Národní knihovny, Národní galerie i ministerstva kultury. Podle představitelů aukční síně má o rukopis zájem několik dalších dražitelů.

Vláda minulý týden uvolnila na nákup rukopisu 10 milionů korun. Případné další sponzory ale Národní knihovna nechce zveřejnit. I názory expertů na šance české výpravy se různí. Zástupci aukční síně soudí, že větší zájem mezi sběrateli bude o novější francouzské rukopisy, jejichž cena může časem stoupnout.

Zveřejnění limitní částky českou vládou považují odborníci za velkou chybu, protože cenu fragmentu je nyní možné uměle "vyšroubovat" do výšky, které by třeba jinak nedosáhla.

Marika Táborská, Martin Drtina, Jan Křelina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme