Česko se poprvé veřejnou snídaní připojuje k oslavám fair trade

Na čtyřiceti místech budou dnes lidé veřejně snídat. Oslaví tak Světový den pro spravedlivý obchod - fair trade. Česko se k akci připojuje poprvé. Lidé budou snídat například na náměstích, v zámeckých zahradách, ale i na méně tradičních místech. V Chodouni například u jezu zvaném Kafák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Férová snídaně (ilustr. obr.) | Foto: NaZemi – společnost pro fair trade

„Myšlenka férové snídaně je velmi prostá. Současně s tisíci dalších lidí na celém světě, po boku svých blízkých a přátel, férově posnídat a dát tak najevo svůj zájem o téma spravedlivého obchodu a zodpovědné spotřeby,“ říká Stanislav Komínek z organizace NaZemi, která akci koordinuje.

„Férová snídaně má hlavně smysl v tom, že se setkají lidé, kteří fandí fair trade. Fandí spravedlivým obchodům, chtějí podpořit producenty z rozvojových zemí. A je to pro ně příjemná akce. Fair trade zaručuje producentům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci,“ podotýká Komínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o férové snídani v Pardubicích od Drahomíry Bačkorové

V České republice se koná akce poprvé. „Rozhodli jsme se, že uděláme takovou akci po městech v České republice. Spočívá to v tom, že se v místě najde organizátor, který snídaňový happening uspořádá na veřejném místě. Pozve tam své kamarády, svou rodinu a další lidi. Potom si sednou na lavičky nebo na deky, vezmou si košík, termosky s jídlem a veřejně se nasnídají,“ přibližuje Komínek.

Férová snídaně se nabízí také na třebíčském Karlově náměstí od 9 do 11 hodin, v Městských sadech v Ústí nad Labem, od 10 do 13 hodin, na účastníky happeningu můžete narazit také od 10 hodin v parku Bratranců Veverkových v Pardubicích.

Světový den pro fair trade se koná vždy druhou sobotu v květnu a letos se celosvětově slaví už po desáté. Loňské snídaně se zúčastnilo přes sto tisíc lidí z jednadvaceti zemí světa.

Lucie Maňourová, Klára Bílá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme