Česko se pyšní historickými budovami. Současná architektura zemi chybí

Mezinárodně uznávaných staveb z posledních dvaceti let je v Česku minimum. Podle některých odborníků takové budovy dokonce vůbec neexistují. Kvůli nedostatku současných, progresivních staveb je tak Česko vnímáno spíše jako skanzen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tančící dům na Rašinovo nábřeží v Praze

Tančící dům na Rašinovo nábřeží v Praze | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Příkladem architektury, která překročila hranice a dostala se do mezinárodních odborných časopisů, je třeba Tančící dům architektů Vlado Miluniče a Franka Gehryho. A teď také revitalizace dolní části Vítkovic, kterou navrhl Josef Pleskot.

„Nebylo jednoduché s tím tenkrát přijít a prosadit to. Na takovém holém kopci mohl vzniknout takový krásný pražský ‘bauhaus‘. Dnes to tam je, chodí tam lidé, píší se o tom knížky a dělají se o tom výstavy.“ Na příkladu unikátní funkcionalistické osady Baba na Praze 6 demonstruje ředitel festivalu Architekture week Peter Ivanov, že každý z ambiciózních projektů měl zpočátku problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o současné české architektuře připravila redaktorka Zuzana Vlčková

I proto si myslí, že projekty jako je budova Radovana Hubičky Line, která by měla vyrůst jako dostavba pražského Vítězného náměstí, nebo třeba projekt Jana Kaplického Rejnok, který by rády přivedly k životu České Budějovice, nakonec uspějí.

Místopředseda České komory architektů Petr Lešek si myslí, že kvalitní stavby u nás už vznikají, i když ne ve velkém počtu. „Jedna věc je, že jsou tady tvůrci, kteří dokáží udělat špičkové věci. Ne vždycky mají šanci je realizovat. Horší to je u větších věcí, u veřejných zakázek.“

„Ze strany zadavatelů je tendence vycházet z průzkumů a přibližovat se masovému vkusu. Přitom si myslím, že vkus dávno masový není,“ doplňuje další představitel profesní organizace architektů Petr Janda.

Jinými slovy, stavby mezinárodní úrovně mohou vznikat i v Česku. Chybí ale kultivovaní zadavatelé. Svůj díl viny na nedostatku prostoru pro kvalitní současné návrhy přitom mají podle Petra Jandy i sami architekti.

„Teď bojují o každou zakázku, tak si zbytečně brzo sníží svoje laťky. Ani klientovi nedokážou vysvětlit, že má šanci udělat něco velmi specifického a má šanci to udělat za relevantní peníze.“

Podle publicistů by si Česká republika zasloužila doplnit svou unikátní mozaiku architektonických slohů právě o výrazné současné stavby. Mohla by tak překročit svůj stín historického skanzenu.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme