Česko se snaží přilákat vzdělané odborníky ze zahraničí

Téměř pět stovek cizinců z dvanácti zemí zareagovalo na výzvu ministerstva práce a sociálních věcí, které chce do České republiky přilákat vzdělané odborníky. Nabízí jim získání trvalého pobytu ve zkrácené lhůtě dvou a půl roku. Nejvíc zájemců o život v Česku pochází z Bulharska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé | Foto: Jan Rosenauer

V České republice pracuje legálně necelých 300 tisíc cizinců. Podle propočtů ministerstva práce a sociálních věcí přesto bude na našem pracovním trhu za 25 let chybět skoro půl milionu zaměstnanců. Stěhování odborníků ze zahraničí může tento problém částečně vyřešit.

Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Beránkové zatím Česká republika oslovila 12 států. "Hlavními kritérii jsou dosažené vzdělání a pracovní zkušenosti. V potaz se samozřejmě bere také to, jaké jazykové znalosti ten člověk má, jaké má zkušenosti se životem v České republice, jaká je jeho rodinná situace."

Lékaři nebo vědci se k nám mohou přistěhovat s celou rodinou. Kromě trvalého pobytu jim ale Česká republika předem nic neslibuje. Nejvíc žádostí zatím podali Bulhaři, Bělorusové a Ukrajinci. Nabídka legálního kvalifikovaného zaměstnání navíc může pomoci zprůhlednit černý trh práce.

Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme