Česko se uchází o místo v Radě OSN pro lidská práva

Česká republika bude kandidovat na členství v Radě OSN pro lidská práva. V Ženevě proto dnes přednese ministr zahraničí Karel Schwarzenberg projev k české kandidatuře. Bojovat o místo ve východoevropské skupině bude Česko s Gruzií a Rumunskem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09 | Foto: Tomáš Adamec

Česká republika se letos opět uchází o místo v Radě OSN pro lidská práva. O členství v této organizaci měla Praha zájem už před třemi lety. Tehdy ale od kandidatury ustoupila a přenechala ji údajně Slovensku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká republika se uchází o místo v Radě OSN pro lidská práva. Více zjišťovala redaktorka Kateřina Procházková

K čemu by nám členství v této organizaci mohlo být prospěšné, vysvětluje Janina Hřebíčková z ministerstva zahraničních věcí:

„Budeme mít silnější pozici. Tím, že získáme hlasovací právo, tak členská země v Radě na multilaterální úrovni, nebo-li úrovni OSN, ale všech dalších regionálních skupin, se bude moci snažit, buď úspěšně, nebo neúspěšně, ovlivňovat vývoj v lidskoprávní tématice.“

Podaří-li se nám ve volbě uspět, v čele Rady OSN pro lidská práva pak budeme působit tři roky. Důležité je ale během probíhající kampaně zaujmout projekty a plány. Právě ty nám totiž mohou pomoci zvítězit nad konkurenční Gruzií a Rumunskem, jejichž šance nesmíme podle Hřebíčkové podceňovat.

„Myslíme, že v této fázi bychom k tomu měli mít víc co říct než třeba Gruzie, která ještě potřebuje získávat spoustu zkušeností. Ale třeba si to jiné státy z jiných regionálních skupin nemyslí, třeba bude naopak většina, která zvolí Gruzii nebo Rumunsko právě z těchto důvodů, abychom tam my nebyli moc slyšet a vidět,“ dodala Hřebíčková.

Rozhodne se v květnu

Body nám jistě také získá sama osobnost českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který má už zkušenosti s vedením podobné instituce. V letech 1984 až 1989 totiž vedl Mezinárodní helsinský výbor pro lidská práva.

Jak se ale ministr Schwarzenberg už před lety v době naší neúspěšné kandidatury do Rady Bezpečnosti OSN vyslovil, nic není jisté:

„My v našich dějinách jsme byli vždycky schopní něco pokazit, v tuto naší schopnost jsem vždycky věřil. Ale my na tom budeme pracovat, aby se to podařilo.“

Na výsledek hlasování si pak budeme muset počkat až do květnového zasedání Valného shromáždění, které se uskuteční v sídle OSN v New Yorku.

Martin Hromádka, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme