Česko se už podle Klause k dekretům vracet nebude

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus považuje zrušení tzv. Benešových dekretů za nereálné. V rozhovoru pro rakouský týdeník Profil Klaus odmítl i požadavky sudetských Němců na odškodnění. Podle něj se už na politické a právní úrovni nebudeme minulostí zabývat. Za málo pravděpodobné pak Klaus považuje i symbolické gesto politování. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel by přivítal vyřešení otázky dekretů přijetím společné deklarace vládami i parlamenty obou zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E. Beneš při podpisu jednoho z dekretů | Foto: ČTK

V diskusním pořadu rakouské televize Schüssel také prohlásil, že jeho země bude nadále podporovat rozšiřování Evropské unie. Ke vstupu Česka s Temelínem a Benešovými dekrety se ale vyjádřil spíše nevýrazně. Podle ORF, rakouského rozhlasu a televize, kancléř "neřekl ani ano, ani ne".

Rakouský kancléř podle svých slov věří, že do té doby se s Prahou dosáhne bilaterální prohlášení o zpracování dějin s aktem usmíření. Wolfgang Schüssel navrhuje přijetí deklarace, která jednou pro vždy stanoví, že Benešovy dekrety už neplatí a že jsou mrtvým bezprávím. O korutanském hejtmanu Jörgu Haiderovi prohlásil, že nesporně hraje důležitou roli.

Marie Woodhamsová, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme