Česko se vydalo na cestu k úřednické vládě pod vedením Jana Fischera

Úkolem nového šéfa vlády bude dovést zemi k předčasným volbám v říjnu. Prezident Václav Klaus dnes dosavadního šéfa Českého statistického úřadu jmenuje premiérem. Rozhodl se tak poté, co ho šéfové ČSSD a ODS Jiří Paroubek a Mirek Topolánek informovali, že se dohodli, jak vládní krizi ukončit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie a Kramářova vila | Foto: Jan Rosenauer

KDU-ČSL z domluvené dohody couvla, ale nakonec ji podepsalo šest lidoveckých poslanců. Zelení oznámili, že se k dohodě také připojí. Chtějí ale záruky, aby je velké strany nepřeválcovaly.

Dosavadní šéf statistického úřadu Jan Fischer je podle svých slov na novou funkci premiéra připraven: "Tuto informaci, kterou mi potvrdila i Kancelář prezidenta republiky jsem vzal na vědomí s tím, že jsem připraven úkol přijmout. S oběma předsedy politických stran jsme se také dohodli, že rozhovory o personálním složení nového kabinetu zahájím hned po velikonočních svátcích."

Fischerův úřednický kabinet by měl dokončit české předsednictví Evropské unii a dovést zemi k předčasným volbám v říjnu. Fischerovým jmenováním vznikne situace, kdy bude mít republika nějakou dobu dva předsedy vlády. Ve funkci premiéra zatím zůstává Mirek Topolánek, jehož kabinet v demisi má podle dohody lídrů politických stran spravovat zemi do 9. května.

Vláda v demisi se dohodla s opoziční ČSSD na protikrizovém balíku. Čtyři ze sedmi opatření prosadila opozice, včetně zavedení takzvaného šrotovného. Ministr financí Miroslav Kalousek upřesnil, že vláda pouze připraví rámec pro zavedení šrotovného a že jde pouze o dohodu expertní komise. ČSSD podle Kalouska podpoří zrychlení odpisů, novelu insolvenčního zákona a slevu na sociálním pojištění, kterou původně odmítali. Vláda pak odsouhlasí mírné zvýšení podpor v nezaměstnanosti, zvýší slevy na dítě a připraví rámec pro případné zavedení šrotovného. Šrotovné je navrženo ve výši 30.000 korun na pořízení automobilu do hodnoty půl milionu.

Poslanecká sněmovna už dostala návrh ústavního zákona o zkrácení současného funkčního období sněmovny . Na jeho vypracování se lídři stran končící koalice a opozičních sociálních demokratů dohodli v rámci dohody o řešení nynější politické krize. Předčasné parlamentní volby by se podle ní měly konat 9. a 10. října. Už v pondělí ale dohodu odmítlo lidovecké širší vedení s tím, že nechtějí být statisty u velké koalice ODS-ČSSD. Na základě tohoto kroku ji pak zpochybnili i zelení.

Přečtěte si také:
Václav Klaus jmenuje Jana Fischera novým premiérem
ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Topolánek navrhne na post premiéra šéfa ČSÚ Fischera
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Dohoda o nové vládě by měla být do konce týdne
Klaus chce rychlé řešení vládní krize, Topolánek víc času k vyjednávání
Předčasné volby ano, ale vláda politická nebo ,úřednická'?
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme