Česko se vzpamatovává z vichřice

Země se stále vzpamatovává z orkánu, který se přehnal o víkendu nad našim územím. Vítr přesahující místy rychlost 100 kilometrů v hodině ničil střechy domů, elektrické a telefonní vedení, přerušil provoz na železnici a na některých silnicích, lámal také stromy. Obnovovací práce naplno pokračují - například Českým drahám se během dneška už podařilo plně obnovit všechny pravidelné vlakové spoje. Ještě v pondělí odpoledne přitom byla skoro stovka úseků nesjízdná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vichřice ničila střechy

vichřice ničila střechy | Foto: Ivan Babej | Zdroj: ČTK

Středočeská energetika, které vichr vyřadil přes 1500 odběrných míst, bude likvidovat následky zřejmě až do zítřka. Do terénu ihned vyrazilo na 300 členů odborných čet. Ty se ještě včera zaměřili na obnovení vysokého napětí, které vykazovalo závady na 150 místech. V průměrném roce přitom stejný počet zaregistruje STE za více než čtvrt roku. Zapojení elektřiny do domácností je značně problematické a pokračuje i dnes. Až zítra pak energetici obnoví dodávky s nejnižší prioritou, tedy například v chatových koloniích.

Víkendová vichřice způsobila Středočeské energetice škodu za 25 miliónů korun. Částka je však zatím předběžná a zahrnuje přímé škody a náklady na opravy. Středočeská energetika už ale odvolala stav nouze. Dnes ráno firmě zbývalo odstranit už jen 21 poruch z původních pěti set na vysokém napětí. Mimo provoz zůstává jedna trasa velmi vysokého napětí v oblasti Slap. Na opravu čeká také 55 největších poruch na nízkém napětí, což představuje přibližně pět set odběratelů bez proudu.

Všechny hlavní kmeny vysokého napětí na jihu Čech jsou už pod napětím. Problémy v dodávkách elektřiny ale po víkendové vichřici zůstávají. Pokračuje technický ředitel společnosti Jihočeská energetika Josef Havel. "Bez vážnějších problémů máme okres České Budějovice, Strakonice, Jindřichův Hradec, Pelhřimov a Tábor. Největší problémy jsou v tomto okamžiku na okrese Český Krumlov. Na Prachaticku nám zůstává bez napětí odbočka na Bučinu, kde je jeden odběr, ale tam jsme s odběratelem domluveni. Další problémy zatím přetrvávají na okrese Písek, je to obec Prtec, Modlíkov a Vratišov."

Až do rána měli následky orkánu odstraňovat i pracovníci Severomoravské energetiky. Podle mluvčího firmy Pavla Nováčka se zatím podařily odstranit zhruba dvě třetiny závad. V některých oblastech Olomoucka a Bruntálska ale byli bez proudu minimálně do rána. "Týká se to zejména několika obcí na Bruntálsku, kde ten rozsah poškození zařízení je tak rozsáhlý, že ty opravy si pravděpodobně vyžádají delší čas. Na odstraňování se podílí ve dne v noci přes 150 lidí. Všechny osádky poruchové služby, zaměstnanci údržby i dceřiných společností Severomoravské energetiky." Definitivně bude provoz všude obnoven během dneška.

Vichřicena řadě míst ochromila železniční dopravu - nesjízdných bylo téměř sto úseků. Zhruba 280 osobních vlaků bylo zpožděno a 36 souprav kvůli silnému větru vůbec nevyjelo. Jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí Českých drah Zdenka Celá, dnes v poledne už byly i poslední tři dosud neprůjezdné úseky zprovozněny.

České dráhy už také vyčíslily škody na majetku. Ty podle mluvčí Zdenky Celé dosahují 18 milionů korun. "Z toho tři a půl milionu jsou škody na vykolejených lokomotivách, čtyři a půl miliony na stavbách, většinou jde o depa kolejových vozidel, kterým vichřice odnesla střechu. 10 milionů představují škody na dopravních cestách; největší vykazuje Správa dopravní cesty obchodně-provozního ředitelství Plzeň - tam je to přes tři miliony korun."

Hasiči stále odstraňují škody, které během víkendu v Karlovarském kraji napáchala větrná smršť. Podle mluvčího karlovarského hasičského záchranného sboru Vladimíra Meluzína přišla větrná bouře, která místy dosahovala síly orkánu, hned dvakrát. "Hasiči vyjížděli především k likvidaci padlých stromů a v průběhu prodlouženého víkendu museli zasahovat přibližně ve 160 případech. K tomu je nutné ještě připočítat další zhruba dvě desítky výjezdů k ostatním zásahům jako byla likvidace několika požárů nebo asistence u dopravních nehod. Ještě dnes v dopoledních hodinách jsou hlášeny spadlé či pádem hrozící stromy a hasiči vyjíždějí k jejich likvidaci."

Jen v Národním parku Šumava vítr porazil podle mluvčího správy parku Zdeňka Kantoříka tisíce kubíků dřeva. "Nejhorší situace je na Železnobrodsku a Kašperskohorsku, ale také v okolí Kvildy a Modravy. Vítr zboural i autobusovou čekárnu na Filipově huti. Přesná čísla budeme vědět během týdne až deseti dnů, až se personál dostane do porostů a zjistíme skutečné škody."

Plno práce měli s odstraňováním následků větrné smrště hasiči na Děčínsku. Zasahovali také v osadě Janovka na Šluknovsku, kde silný vítr vyhnal z rodinného domku sedm lidí. Podle starostky Šárky Kopáčkové se o ně postarala obec Velký Šenov. "Ta vichřice sebrala střechu. On ten domek byl v trochu horším stavu, ale dneska je neobyvatelný. Nelze tam topit, není tam elektrika, není tam nic. Takže jsme jim zatím zajistili náhradní ubytování v místním hotelu."

A s důsledky špatného počasí se vypořádavají záchranné čety v dalších evropských zemích -rozbouřené živly připravily o život nejméně 33 osob a statisíce lidí zůstaly bez elektrického proudu. Narušen byl i mimo jiné provoz vlakového spojení mezi Paříží a Londýnem - asi deset rychlíků Eurostar nedojelo do místa určení, protože mořská voda hnaná prudkým větrem způsobila zkraty na elektrickém vedení u vjezdu do podmořského tunelu pod kanálem La Manche.

Víkendová vichřice připravila děti z Unčovic na Olomoucku o mateřskou školu. Silný vítr strhl na budově školky střechu a komín a hrozí, že narušil i statiku. Úřady zatím budovu uzavřely, dvě desítky dětí nalezly azyl v prostorách tamní základní školy. Pracovníci městského úřadu v Litovli na Olomoucku vyčíslili škodu na statisíce korun.

Největší větrnou kalamitu za posledních deset let způsobila víkendová vichřice státnímu podniku Lesy České republiky. Podle prvních odhadů v jeho lesích spadly až dva milióny kubíků dřeva, škody se tak vyšplhají na stamilióny korun. Podle mluvčího podniku Jana Řezáče představuje poničené dříví asi čtvrtinu roční těžby firmy.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Naděžda Hávová, Petr Doležel, Josef Suk, Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme