Česko se zatím nebude zbavovat vakcín proti prasečí chřipce

Česko zatím neuvažuje o tom, že by prodávalo zbylé vakcíny proti prasečí chřipce. Na ministerstvu zdravotnictví ani zatím nechtějí slyšet o jednání s firmou GlaxoSmithKline o omezení dodávek. Tyto zprávy totiž přichází z řady evropských zemí - třeba Francie zrušila dodávky milionů vakcín.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandemrix - očkování proti pandemické chřipce

Pandemrix - očkování proti pandemické chřipce | Zdroj: ČTK

Omezení dodávek vakcín od firmy GlaxoSmithKline by mohlo přijít Česko draho. Kdyby neodebralo celý milion za 220 milionů korun, museli bychom asi zaplatit velkou pokutu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémem přebytečných vakcín proti prasečí chřipce se zabývala redaktorka Radiožurnálu Lenka Jansová

Smlouva s dodavatelem, firmou GlaxoSmithKline, je ale v podstatě tajná. Už dřív se mluvilo o tom, že ji ministerstvo uzavřelo ve spěchu a že je pro stát nevýhodná.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se všechny objednané vakcíny nevyužijí a ministerstvo by se jich mělo rychle zbavit, dokud je to ještě možné.

"V situaci, kdy se vyspělé západní státy vakcín zbavují, to bude asi těžko prodejné. Každopádně je třeba minimalizovat ekonomické ztráty, tedy pokusit se vakcíny, které firma nedodala, vůbec nekupovat. My jsme tu smlouvu neměli možnost vidět, takže nevíme, jaká smluvní pokuta za to státu hrozí," řekl Kubek.

Vakcíny jsme kupovali s rozvahou, tvrdí Vít

Zatím se však nic takového nechystá. Hlavní hygienik Michael Vít řekl, že Česko totiž pořizovalo očkovací dávku s větší rozvahou než třeba Francie.

"Tyto státy nakoupily dvoudávkové schéma pro celou populaci. My jsme nakoupili dvoudávkové schéma pro 500.000 lidí, čili máme jeden milion dávek, to znamená opravdu jenom pro nejkritičtější skupiny," podotkl Vít.

Mnoho lékařů i pacientů ale očkování pořád odmítá. Zbylé vakcíny proto dostane víc nemocných a zdravotníků. Přibudou diabetici léčení inzulínem, kterých je asi 70.000, potom pacienti s obrnou a lidé na vozíku. Očkovat se budou i pracovníci v domovech důchodců a někteří lékárníci.

Změny v očkování bude příští týden schvalovat vláda. Možná nakonec dojde na to, že se bude očkovat každý, kdo bude chtít.

Přebytek vakcín řeší řada států

Řada evropských zemí chtěla být ke svým občanů velkorysá, a tak vakcíny proti prasečí chřipce nakoupila opravdu ve velkém. Na trhu jsou teď miliony očkovacích látek a vlády řeší, co s nimi dál.

Švýcarsko s téměř osmi miliony obyvatel objednalo celkem 13 milionů dávek, už před časem se ale nechalo slyšet, že má v plánu darovat Světové zdravotnické organizaci nebo prodat jiným zemím přibližně čtyři a půl milionu dávek.

Nizozemsko se pokusí udat víc než polovinu objednaných vakcín a Španělská vláda hledá způsob, jak nepoužitou očkovací látku vrátit.

Jinou cestu se vydala Belgie. Ta vsadila na dobročinnost a deset procent svých zásob dá rozvojovým zemím. Rozdělovat je bude dle aktuální potřeby.

Francouzská opozice žádá vyšetřování

Vůbec největší emoce vyvolal megalomanský nákup vakcín ve Francii. Sarkozyho kabinet totiž pořídil 94 milionů dávek. Jak ale řekla v televizi TF1 francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová, 50 milionů z nich se podařilo vrátit. Objednávka totiž podle ní nebyla závazná ani vyplacená.

Tři sta tisíc dávek Francie prodala Kataru a dva miliony mají směřovat do Egypta. I tak se ale nabízí otázka, kam se zbytkem. A na vládu se valí kritika od vědců i opozičních politiků, kteří to označili doslova za fiasko a žádají vyšetřování.

Mluvčí vládního Svazu pro lidové hnutí Frédéric Lefébvre francouzský kabinet brání. Raději bude polemizovat o větším množství vakcíny, než o případném jejím nedostatku. Naráží tak na rok 2003, kdy si mimořádná vlna veder v kombinaci s nedostatečně připravenými opatřeními vyžádala až 15.000 obětí.

Igor Maňour, Martin Hromádka, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme