Česko se zřejmě do čtyř let dočká profesionální armády

Do čtyř let budeme mít pravděpodobně plně profesionalizovanou armádu. Od roku 2006 tedy nebudou muset chodit chlapci na vojnu. Počítá s tím plán armádní reformy, který dnes jednomyslně přijala vláda. Má také velkou šanci, že s ním uspěje v parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci nad mapou | Foto: Armáda ČR

Nejsilnější opoziční strana - ODS k ní podle místopředsedy Petra Nečase nemá vážnější výhrady. "Občanská demokratická strana dlouhodobě prosazovala hlubokou reformu armády vedoucí k její plné profesionalizaci. Poté, co se k tomu cíli připojila i vláda sociální demokracie, může počítat s naší podporou, protože máme shodné závěrečné cíle této reformy, přestože v některých detailech se zřejmě budeme lišit a povedeme o nich ještě diskusi," řekl Nečas Radiožurnálu.

Českou armádu budoucnosti by mělo tvořit 35 tisíc vojáků a do 10 tisíc občanských zaměstnanců. Reforma počítá se vznikem krajských vojenských velitelství a velitelství pro jednotky, na jejichž práci se chce Česko specializovat v rámci NATO.

Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme