Česko si připomíná 10. výročí útoků na USA řadou pietních i kulturních akcí

Česká republika si dnes stejně jako celý svět připomíná desáté výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku. Kromě pietních vzpomínek a modliteb je také připraveno několik koncertů a výstava fotografií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastic People of the Universe | Foto: Martin Dorazín

Program většiny akcí začíná v odpoledních hodinách na mnoha místech.

Kampa

Ve 14 hodin odhalí pražští hasiči a záchranáři na Kampě pomník k poctě 343 padlých amerických kolegů.

„Bude odhalení pomníku věnovaného americkým hasičům a záchranářům, kteří zahynuli při záchraně osob při útoku na newyorské centrum. Je to desáté výročí a současně je to připomínka všem záchranářům a hasičům, kteří pomáhají tam, kde lidé potřebují pomoc,“ informoval šéf pražských dobrovolných hasičů Vladimír Krištof.

Pražský hrad

V bazilice svatého Jiří na Pražském hradě začne v 16 hodin pieta, jejíž součástí bude smuteční ceremoniál skládání státních vlajek České republiky a Spojených států.

Jungmannovo náměstí

Akce Společně proti terorismu , antisemitismu, rasismu a totalitám pak začne v pět hodin na Jungmannově náměstí. Pietní shromáždění pořádá Konzervativní strana. Celou akci, během které se uskuteční i modlitba za oběti, doprovodí svým zpěvem Pavel Bobek. Na setkání by se také mělo zhodnotit deset let boje proti terorismu.

„Mottem tohoto shromáždění je Společně proti terorismu, antisemitismu, rasismu a totalitám. Na shromáždění promluví jménem pana premiéra Nečase Ministr obrany Alexandr Vondra, dále poradce premiéra Roman Joch, poslanec Marek Benda a další hosté,“ upřesňuje program setkání Martin Rejmen z Konzervativní strany.

Černínský palác

Skupina Plastic people of the Universe vystoupí v mimořádně otevřené zahradě Černínského paláce v Praze. Vstup na akci, která začíná v sídle ministerstva zahraničních věcí v 18 hodin, je volný. Koncert zahájí ministr obrany Alexandr Vondra s velvyslancem Spojených států Normanem Eisenem.

Připravena zde bude také tematická výstava fotografií Jana Šibíka. Fotografie ukazují New York v době krátce po útoku.

„Také tam bude výstava, která se věnuje činnosti našeho civilního týmu v Logaru. A bude tam také výstava plastik, která bude v budoucnosti věnována newyorským hasičům,“ dodává mluvčí resortu zahraničních věcí Vít Kolář.

Střelecký ostrov

Na pražském Střeleckém ostrově je dnes připraven projekt skupiny The Tap Tap Koncert proti strachu, jehož mottem je otázka, co je větší hrdinství: zemřít mučednickou smrtí nebo žít s hendikepem? Program vyvrcholí koncertem skupiny The Tap Tap spolu se umělcem Xindlem X. Střelecký ostrov i přístup na něj jsou po dobu konání akce zcela bez bariér.

Pardubice

Události, která před deseti lety otřásla jistotami západního světa, je věnován i večerní koncert v Pardubicích. Zazní na něm rekviem za tři tisícovky zemřelých. Úryvky z bible a koránu přečtou farář Zbygniew Czendlik a herec Saša Rašilov..

Komponovaný projekt a benefiční koncert Komorní filharmonie Pardubice a hostů „Americké requiem“ k výročí 10 let od teroristického útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku se uskuteční od 18:00 v pardubické ČEZ Aréně. Výtěžek akce dá filharmonie na charitativní účely.

Lucie Husárová 1, Květa Moravcová, Tereza Kubíčková, Marína Dvořáková, Evelyna Kulíšková, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme