Česko si připomíná rok od úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla

Dnes si Česká republika připomíná rok od úmrtí Václava Havla. Zemřel ve spánku na své chalupě na Hrádečku, týden před Vánocemi. Zpráva o jeho smrti se v neděli v poledne rozletěla po celé zemi i do světa. Mnozí z těch, kteří byli Václavu Havlovi blízcí, svěřili své bezprostřední pocity rozhlasovým posluchačům prostřednictvím vysílání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václava Havla připomíná i srdce vytvořené ze svíček na Václavském náměstí v Praze

Václava Havla připomíná i srdce vytvořené ze svíček na Václavském náměstí v Praze | Zdroj: ČTK

Radiožurnál informoval o úmrtí prvního českého prezidenta ve 12 hodin a 10 minut.

„Právě teď přišla do vysílání Víkendového Radiožurnálu opravdu mimořádná zpráva. Bývalý prezident, dramatik a disident Václav Havel dnes zemřel ve věku 75 let,“ ozvalo se v éteru.

Hosty speciálního vysílání byly v následujících hodinách desítky osobností, mezi prvními i Havlův tiskový mluvčí Ladislav Špaček.

Přehrát

00:00 / 00:00

První reakce na smrt bývalého prezidenta Václava Havla shrnul Jan Herget

„Já si ho vybavuji především jako člověka neuvěřitelné duševní síly. Když třeba některá jednání trvala nekonečné hodiny a všichni byli zcela vyčerpáni, zdálo se, že jeho zdroje energie nejsou z tohoto světa,“ zavzpomínal tehdy.

Na úmrtí Václava Havla reagovali nejen čeští, ale i světoví politici. Lech Wałesa, Madeleine Albrightová nebo Angela Merkelová. Smutek nezastírala ani tehdejší slovenská premiérka Iveta Radičová.

Smutek, svíčky, vzpomínky. Před rokem zemřel bývalý prezident Václav Havel

Číst článek

„Pan Havel se nejen jako spisovatel, ale především jako politik výrazným způsobem podepsal pod podobu našeho světa. Byl to obrovský bojovník za občanská a lidská práva, člověk, který měl obrovské srdce,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Momentky první prezidentské volby Havla jak je zachytil Český rozhlas

Politolog Jacques Rupnik přidal i další rozměr osobnosti Václava Havla. „V roce 89 navázal na tradici Masaryka. To je výjimečná věc, že nikde jinde v Evropě nenajdete situaci, kdy se filozof stane prezidentem, a Čechům se to stalo dvakrát,“ připomněl.

Letistě Václav Havel airport Prague | Foto: Filip Jandourek

Pouhý den po úmrtí Václava Havla přišel režisér Fero Fenič s nápadem pojmenovat po prezidentovi pražské letiště.

„Letiště symbolizuje zbourání hranic, a tak si myslím, že nic nemůže lépe připomínat Václava Havla a symbolizovat jeho snažení i to, že nás vrátil zpátky do svobodného světa, než přejmenování ruzyňského letiště."

Tento smělý návrh se podařilo zrealizovat ani ne za rok, a od 5. října 2012 nese pražské letiště jméno Václava Havla.

Ohrnuté nohavice, svíčky a neonové srdce

Příznivci Havla připravili na dnešní den několik akcí. Například ráno se řada lidí vypravila do práce s ohrnutými nohavicemi. Satirická akce měla připomenout jmenování Havla československým prezidentem, kdy měl na inauguraci příliš povytažené kalhoty.

Dopoledne v Brně slavnostně odhalili voskové srdce ze svíček, které lidé zapalovali na počest Václava Havla. Srdce ozdobilo scénu Divadla Husa na provázku. Předtím ale došlo k menšímu incidentu mezi dvěma odpůrci exprezidenta a uměleckým šéfem divadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rok od smrti Václava Havla zhodnotil vnitropolitický komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Odpoledne se pak lidé sejdou na Václavském náměstí v Praze a večer odhalí v Divadle Na zábradlí svému bývalému kolegovi pamětní desku.

Akce jsou samozřejmě i v menších městech. Například v Čáslavi se odpoledne mohou lidé vypravit na dokument Občan Havel.

Památku Václava Havla si připomínají i lidé v zahraničí. Po Bruselu, kde se na počest Václava Havla rozzářilo neonové srdce, chystají vzpomínku také třeba italské univerzity. Na římské Univerzitě La Sapienza pořádají o prvním českém prezidentovi konferenci s názvem Odcházení ze scény.

Václav Havel byl vůdčí osobnost disentu, spoluzakladatel Charty 77, dramatik a první polistopadový prezident. Na Pražském hradě byl s krátkou přestávkou od roku 1989 až do roku 2003.

Důležité momenty v životě Václava Havla | Foto: ČTK

V Brně odhalili voskovou plastiku Srdce pro Havla

Číst článek

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Jan Herget, Michaela Vydrová, Simona Bartošová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme