Česko si připomíná výročí smrti Jana Opletala i protinacistické protesty

Před 72 lety se uskutečnil pohřeb Jana Opletala, studenta postřeleného při demonstraci. Událost se proměnila v masový protinacistický protest a později vedla i k uzavření českých vysokých škol.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

17. listopad 1939 a 1989

17. listopad 1939 a 1989 | Foto: Jan Rosenauer

28. října 1939 vyšly do ulic Prahy tisíce lidí. Přes přísný zákaz oslavovali výročí vzniku Československa a dávali jasně najevo svůj nesouhlas s německou okupací.

Jednotky SS začaly do demonstrantů střílet. To, co se dělo v pražských ulicích popsali v unikátním rozhlasovém dokumentu studenti, kterým se podařilo emigrovat do Anglie:

Přehrát

00:00 / 00:00

Historické zvukové záznamy z doby úmrtí Jana Opletala představil v Ranním Radiožurnálu redaktor Jan Herget

„Na Vinohradech je zasažena několika ranami jedna z demonstrujících žen. Po ní medik Jan Opletal, který jí spěchal na pomoc a po nich další a další.“

„Německé úřady vidí v nás, studentech, jedno z největších nebezpečí. Hledají vhodnou příležitost, aby mohli proti nám jako celku brutálně zakročit,“ zachycuje dobová reportáž.

Touto záminkou se pak 15. listopadu stal pohřeb Jana Opletala, který na následky střelných zranění zemřel čtyři dny před tím. Studenti se nezalekli německých výhrůžek a se svým spolužákem se přišli rozloučit:

„Zakázali nám zúčastnit se hromadně pohřbu. Na všech fakultách vylepili vyhlášky, na kterých hrozili zavřením vysokých škol. A přece se nás na Albertově sešlo téměř 10 000.“

Na to okupanti reagovali tvrdě. 17. listopadu uzavřeli všechny české vysoké školy, devět studentů bylo popraveno a víc než 1000 jich skončilo v koncentračních táborech.

Jako připomínka těchto tragických událostí se 17. listopad stal mezinárodním dnem studentstva a později byl rozhodujícím datem při pádu komunistického režimu v roce 1989.

Jan Herget, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme