Česko si připomnělo dvě výročí boje studentů

Naše země si dnes připomíná dva důležité okamžiky novodobých národních dějin: vzdor studentů proti nacismu roku 1939 a o padesát let pozdější protest proti zvůli tehdejího totalitního režimu. Tehdy, v listopadu 1989 přispěla radikalizace vysokoškolské mládeže k pádu komunismu. Od rána se na mnoha místech konaly pietní akce, politikové kladli věnce a adresovali občanům svá prohlášení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus například před Hlávkovou kolejí v Praze označil obě studentská vystoupení za symboly boje o demokracii, který trval celé minulé století a ani zdaleka neskončil. Mimo jiné řekl, že je to výročí tragické i optimistické. Tragickým byl podle něj listopad roku 1939, kdy nacisté zatkli a popravili devět studentských předáků a uzavřeli české vysoké školy. Naopak optimistický byl pak 17. listopad 1989, který odstartoval sametovou revoluci. Obě studentská vystoupení chápe Klaus jako symboly boje o demokracii, který trval celé minulé století a ani zdaleka neskončil. Jejich stále živý odkaz vyzdvihli u pamětní desky na Národní třídě i předsedové vládní ČSSD a opoziční čtyřkoalice. Místo, které se stalo symbolem pádu komunistické moci, zaplavili lidé svíčkami a květinami.

Vpodvečer na Národní třídu přišel i prezident republiky Václav Havel. Bez manželky Dagmar, obklopený policisty v civilu a shlukem lidí, chvíli mlčky postál. Sledovaly ho přitom televizní kamery, nevelký prostor zahřátý teplem stovek svíček navíc ozařovaly blesky fotoreportérů. Po několika málo minutách, provázen potleskem lidí, odešel prezident s nejbližšími spolupracovníky pod dohledem ochranky k připraveným autům. Už včera se přitom Havel setkal na zámku v Lánech se zástupci tří generací studentských hnutí. Studenti aktivní v letech 1939, 1968 a 1989 jsou podle prezidenta významní pro vědomí kontinuity v národě. "Jakýmsi způsobem si předávali štafetu lásky ke svobodě, anebo aspň odpor k násilí a nesvobodě."

Pietní akce si na tento státní svátek naplánovali nejen politici, ale už tradičně samotní studenti, vysokoškolští hodnostáři a občanská sdružení.

V Rychnově nad Kněžnou se dnes přesně ve 12 hodin rozezněl třetí největší zvon v Čechách - Kryštof. Pětiminutové zvonění připomenulo Den boje studentů za svobodu a nezávislost a také oběti zářijových teroristických útoků ve Spojených státech. Víc než sedmitunový zvon z počátku 17. století se podle odborníků svou zvukovou stránkou řadí mezi nejlepší zvony světa. Rozezněl se i v srpnu 68. roku a jeho hlas připomenul také třicáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tehdy mezi zvoníky byl i senátor František Bartoš a starosta Rychnova nad Kněžnou Jiří Rokl, bratr klavíristy Rudolfa Rokla.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme