Česko si připomnělo dvě výročí boje studentů
Naše země si dnes připomíná dva důležité okamžiky novodobých národních dějin: vzdor studentů proti nacismu roku 1939 a o padesát let pozdější protest proti zvůli tehdejího totalitního režimu. Tehdy, v listopadu 1989 přispěla radikalizace vysokoškolské mládeže k pádu komunismu. Od rána se na mnoha místech konaly pietní akce, politikové kladli věnce a adresovali občanům svá prohlášení.
Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus například před Hlávkovou kolejí v Praze označil obě studentská vystoupení za symboly boje o demokracii, který trval celé minulé století a ani zdaleka neskončil. Mimo jiné řekl, že je to výročí tragické i optimistické. Tragickým byl podle něj listopad roku 1939, kdy nacisté zatkli a popravili devět studentských předáků a uzavřeli české vysoké školy. Naopak optimistický byl pak 17. listopad 1989, který odstartoval sametovou revoluci. Obě studentská vystoupení chápe Klaus jako symboly boje o demokracii, který trval celé minulé století a ani zdaleka neskončil. Jejich stále živý odkaz vyzdvihli u pamětní desky na Národní třídě i předsedové vládní ČSSD a opoziční čtyřkoalice. Místo, které se stalo symbolem pádu komunistické moci, zaplavili lidé svíčkami a květinami.
Vpodvečer na Národní třídu přišel i prezident republiky Václav Havel. Bez manželky Dagmar, obklopený policisty v civilu a shlukem lidí, chvíli mlčky postál. Sledovaly ho přitom televizní kamery, nevelký prostor zahřátý teplem stovek svíček navíc ozařovaly blesky fotoreportérů. Po několika málo minutách, provázen potleskem lidí, odešel prezident s nejbližšími spolupracovníky pod dohledem ochranky k připraveným autům. Už včera se přitom Havel setkal na zámku v Lánech se zástupci tří generací studentských hnutí. Studenti aktivní v letech 1939, 1968 a 1989 jsou podle prezidenta významní pro vědomí kontinuity v národě. "Jakýmsi způsobem si předávali štafetu lásky ke svobodě, anebo aspň odpor k násilí a nesvobodě."
Pietní akce si na tento státní svátek naplánovali nejen politici, ale už tradičně samotní studenti, vysokoškolští hodnostáři a občanská sdružení.
V Rychnově nad Kněžnou se dnes přesně ve 12 hodin rozezněl třetí největší zvon v Čechách - Kryštof. Pětiminutové zvonění připomenulo Den boje studentů za svobodu a nezávislost a také oběti zářijových teroristických útoků ve Spojených státech. Víc než sedmitunový zvon z počátku 17. století se podle odborníků svou zvukovou stránkou řadí mezi nejlepší zvony světa. Rozezněl se i v srpnu 68. roku a jeho hlas připomenul také třicáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tehdy mezi zvoníky byl i senátor František Bartoš a starosta Rychnova nad Kněžnou Jiří Rokl, bratr klavíristy Rudolfa Rokla.