Popadané stromy, stojící vlaky a tisíce domácností bez elektřiny. Česko sužuje silný vítr

Kvůli silnému větru je v Česku bez proudu přes šest tisíc odběratelů. Nejvíce zasažených domácností, zhruba kolem pěti tisíc, eviduje společnost ČEZ Distribuce. Podle její mluvčí Soni Holingerové je situace nejhorší ve středních a východních Čechách. Dalších více než tisíc odběratelů bez proudu má hlášeno společnost E.ON, především na jihu Moravy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava vedení vysokého napětí po silných poryvech větru | Foto: Daniel Platil | Zdroj: iROZHLAS.cz

Silný vítr, který láme stromy a shazuje větve do elektrického vedení, způsobil v pondělí v jižních Čechách výpadek dodávek proudu až pro deset tisíc domácností. Opravářské čety energetiků se potýkaly se čtrnácti poruchami na vedení vysokého napětí.

Česko zasáhne na začátku týdne silný vítr. Vyhne se pouze Zlínskému kraji

Číst článek

Nejhorší situace byla podle mluvčí společnosti E.ON Martiny Slavíkové na Písecku, Strakonicku či Táborsku. Problémy v dodávkách proudu vítr působil také na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Drtivá většina poruch už byla opravena. Kolem 18. hodiny evidovala distribuční společnost E.ON jen 360 odběrných míst bez proudu.

Dalších přibližně 900 odběratelů bez elektřiny eviduje E.ON na jižní Moravě. Situaci komplikují také dvě poruchy na vedení vysokého napětí. Na opravě společnost pracuje.

Do terénu vyrazily kvůli přetrhanému vedení opravářské čety společnosti ČEZ. Kolem 18. hodiny měla firma bez proudu 5500 odběrných míst. Na vedení vysokého napětí opravuje ČEZ dvacet poruch, další desítky poruch jsou na linkách nízkého napětí.

Do 19:00 hodin jsme zasahovali u 34 případů, které souvisely se silným větrem. Nejvíce bylo popadaných stromů nebo větví na komunikace, zajišťovali jsme i uvolněné plechy na střechách budov. Po 18. hodině se situace začala uklidňovat.

19:11 – 04. 03. 2019

1 7

U Velkých Žernosek na Litoměřicku kvůli větru také spadl stožár vysokého napětí. Ten na opačné straně řeky Labe byl poškozen. Uvolněné vodiče následně spadly dolů na železniční trať na trase Ústí nad Labem–Mělník, kde musel být přerušen provoz.

Podle mluvčí společnosti je nejhorší situace na Nymbursku a Kolínsku ve Středočeském kraji, dále na Královéhradecku a Rychnovsku.

Spadlý stožár vysokého napětí u Žernosek | Zdroj: HZS Ústeckého kraje

Firma předpokládá, že většinu poruch se podaří odstranit během večera, bude ale záležet na dalším vývoji počasí, uvedla Holingerová.

Právě ve Středočeském kraji je například přerušen provoz na trati z Rakovníku do Bečova nad Teplou, jelikož na trať spadl strom. České dráhy zde zavedly náhradní autobusovou dopravu. Vlaky stojí také na trati mezi stanicemi Poděbrady a Libice nad Cidlinou, důvodem je porucha trakčního vedení.

Za uplynulé 4h již evidujeme desítky výjezdů ke spadlým stromům. Aktuálně jsme v Býšti, Pardubicích, L. Bohdanči, Litomyšli, České Třebové, Brandýse n. Orlicí, Smrčku...tady všude se jedná o spadlé stromy. Naopak v Čeperce likvidujeme požár louky 2x2m od spadlých drátů el.vedení.

17:59 – 04. 03. 2019

5 7

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme