Česko slaví 87. výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků

87 svíček by měla Československá republika na pomyslném narozeninovém dortu. Hlavní zásluhu na založení republiky měl Tomáš Garrique Masaryk. Právě položením květin na jeho hrob v Lánech zahájil ráno prezident Václav Klaus slavnostní oslavy. Ústavní činitelé se sešli i u Národního památníku na Vítkově, kde byl i prezident Václav Klaus a ministr obrany Karel Kühnl a jednotka čestné stráže a Hradní stráže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Pražský hrad se stal místem vůbec první přísahy českých profesionálních vojáků. Slib věrnosti složilo 280 studentů Univerzity obrany. Dvacet procent z nich jsou dívky. Nechyběl mistr Karel Kühnl, náčelník generálního štábu Pavel Štefka a samozřejmě prezident. Text přísahy se nezměnil a zůstává stejný od roku 1993, kdy vznikla samostatná Česká republika.

Vzpomínková shromáždění se konala také u Pomníku československých legionářů na náměstí pod Emauzy a v Pantheonu Národního muzea na Václavském náměstí. Samozřejmě se slavilo nejen v hlavním městě. U památníku TGM v Brně se sešly desítky lidí.

Mezi nimi i zástupci Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu. Pro Václava Chocenského z klubu Royal Air Force je 28. říjen symbolem. "V Masarykovském duchu jsme byli vychováni. Hrdost k naší vlasti nás stále provází."

V Českých Budějovicích se tradičně shromáždili už jen senioři. Mladí o oslavy vzniku republiky zájem nemají.

Oslavy státního svátku večer vyvrcholí na Pražském hradě. Ve Vladislavském sále převezme zhruba dvacítka osobností z rukou prezidenta Václava Klause nejvyšší státní vyznamenání. Oceněné prezident vybírá z několika stovek návrhů, které na Hrad přicházejí z Poslanecké sněmovny, Senátu i od jednotlivců.

Václav Klaus o navržených kandidátech přemýšlí dlouhé měsíce a bere to opravdu vážně, řekl šéf prezidentova sekretariátu Ladislav Jakl. "Přemýšlí, jak tím svým rozhodnutím, tím souborem vyznamenaných něco říct veřejnosti. Jak zároveň respektovat něco, co se ve veřejnosti děje. Jaké hodnoty jsou preferované, jaké lidské vlastnosti, jaké historické momenty. Bere to docela vážně," řekl Jakl.

Prezident Klaus nechce, aby státní vyznamenání byla formálním glejtem, který si člověk strčí do tašky, odejde s ním z Hradu a pes po něm neštěkne, konstatuje Ladislav Jakl. Slavnost ve Vladislavském sále má svůj étos, a ten by měl oslovit i jinak pragmatickou a civilně zaměřenou českou společnost.

"Prezident Klaus dbá na to, aby se to s vnějšími, formálními atributy nepřehánělo, ale aby důležité věci, které symbolizují českou státnost, nebyly úplně rozmělněny, zcivilněny, zbezvýznamněny. Projevuje se to například na tom aktu vyznamenání, kdy smyslem je i to, aby v tu chvíli každý z těch vyznamenaných měl tu chvilku jakoby sám pro sebe. Byl před veřejností více vyzdvižen. Aby to byl určitý hold, ne aby se to sekalo jako na běžícím páse," dodal Jakl.

Vyznamenání si zřejmě odnese mimo jiné generálmajor a válečný hrdina Rudolf Pernický, kreslíř Vladimír Jiránek, herec Josef Somr a bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová. Slavnostní večer ke státnímu svátku začíná ve Vladislavském sále ve dvacet hodin. Český rozhlas 1 - Radiožurnál jeho průběh zprostředkuje přímým přenosem.

Lenka Rákosová, Eva Hůlková, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme