Česko pomůže Slovensku s ochranou vzdušného prostoru, nasadí i stíhací letouny Gripen

České letectvo pomůže od září minimálně do konce roku 2023 s ochranou slovenského vzdušného prostoru. Nasazení českých stíhacích letounů Gripen na středečním zasedání projednala vláda, materiál kabinetu předložila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Projednání materiálu potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Předseda vlády už dříve avizoval, že Česká republika slovenskou žádost vyslyší.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhačka JAS-39 Gripen startuje na čáslavském letišti

Česko pomůže Slovensko i nasazením letounů Gripen | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Detaily nasazení gripenů upřesní společná deklarace mezi Českem, Slovenskem a Polskem, které se na takzvaném Air Policingu bude také podílet, sdělilo ministerstvo obrany.

Šéf armády Řehka o nákupu F-35: Když budeme pořizovat to, co je dobré, cena logicky nebude nízká

Číst článek

O pomoc při střežení slovenského vzdušného prostoru Českou republiku požádal v červnu slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Podobná žádost směřovala i do Polska. Obě země výpomoc přislíbily. Zapojení českého letectva umožňuje smlouva, kterou uzavřelo se Slovenskem v roce 2019.

Po ruské invazi na Ukrajinu začala Bratislava připravovat předčasné ukončení provozu bitevníků ruské výroby MiG-29.

Slovensko si před čtyřmi lety objednalo od USA čtrnáct stíhaček F-16. Původně se počítalo s tím, že první stroje Bratislava dostane letos a zbytek o rok později, nakonec tomu tak bude podle dostupných informací až za dva roky.

Zpoždění dodávek slovenské ministerstvo obrany zdůvodnilo problémy se subdodávkami způsobenými epidemií covidu-19 i nedostatkem čipů na světovém trhu.

Dohoda je připravena

„Konflikt na Ukrajině nám ukázal, jak důležitá je jednota NATO a vzájemná pomoc spojenců. Jsem proto ráda, že mohu za Česko jednat o pomoci našim slovenským sousedům se zajišťováním ochrany jejich vzdušného prostoru,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Jestli obranu myslíme vážně, tak to bude stát peníze. Je to jako s dobrou pojistkou na auto, říká Opata

Číst článek

Společná dohoda mezi Českou republikou, Slovenskem a Polskem je už připravena. „Návrh deklarace říká, že střežení vzdušného prostoru bude zahájeno 1. září letošního roku a potrvá do konce roku 2023 s možností dalšího prodloužení,“ poznamenala ministryně.

Česká armáda má dlouholeté zkušenosti s ochranou nebe v zahraničí, do střežení vzdušného prostoru členských států NATO se zapojuje od roku 2009.

Čeští letci takto opakovaně působili na Islandu a v Pobaltí. Nyní jsou už na sedmé podobné misi v Litvě. Právě vzdušný prostor pobaltských zemí v současné době české gripeny hlídají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme