Česko-slovenský prapor se připravuje na odjezd do Kosova

První společný česko-slovenský prapor KFOR se na českokrumlovské výcvikové základně mírových sil začal připravovat na nasazení v Kosovu. Čtyři stovky vojáků jsou příslušníky české armády, stovka je ze Slovenska. Po nezbytných "stmelovacích" cvičeních se prapor přesune do jihosrbské provincie asi ve druhé polovině února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Armáda ČR

K hlavním úkolům českých a slovenských vojáků v rámci jejich mise bude patřit monitorování a ochrana kosovsko-srbské hranice, dohled nad návratem uprchlíků, podpora humanitárních organizací a ve spolupráci s civilní správou OSN zajištění bezpečnosti národnostních menšin. Od Britů navíc převezmou úkol zajistit režim oficiálního přechodu mezi Kosovem a Srbskem. Podle velitele společného kontingentu Lubomíra Frka budou mít jeho podřízení také psy vycvičené pro vyhledávání zbraní a drog.

Jedním z důvodů vytvoření česko-slovenského praporu byla i snaha napomoci Slovákům při vstupu do Severoatlantické aliance. Českému rozhlasu to řekl náčelník operační sekce generálního štábu české armády generál Pavel Štefka. "Oni mají mnoho vojáků v misích pod velením OSN, ale málo pod velením NATO. Takže toto je první příspěvek. Slovenská strana bude moci cvičit s námi podle standardů NATO". Za důkaz nadstandardní spolupráce mezi armádami obou zemí považuje vznik společného kontingentu podplukovník Jindřich Joch z generálního štábu slovenské armády. "Myslím, že spolupráce bude vynikající a těšíme se na ni."

Mirka Nezvalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme