V Česku sněžilo, po celé republice hrozí náledí. Na horách napadlo až pět centimetrů

V noci na pondělí zasypal některé oblasti Česka sníh. Místy komplikuje dopravu, po celém území platí varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před náledím. „Všude klesly teploty pod nulu, takže je toto nebezpečí všude,“ řekla serveru iROZHLAS meteoroložka ČHMÚ Michaela Valachová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh komplikuje dopravu. | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

„Na Labské boudě a na Churáňově napadlo pět centimetrů. Na Fichtelbergu, což je tedy kousek za hranicemi, a na Černé v Pošumaví mají čtyři centimetry. V jižních Čechách pak napadly tři centimetry sněhu,“ popsala meteoroložka. Nejvíce podle ní sníh padal v jižních Čechách a také na Vysočině. Dopoledne ještě sněžilo ve Středočeském a Plzeňském kraji.

„V Praze je zataženo a posněhává. V centru sníh taje, v okrajových částech natává. Například v Praze Komořanech máme tak jeden nebo dva centimetry. Pokud jde o náledí, byla vydána výstraha, silničáři proto vozovky ošetřili. Všude klesly teploty pod nulu, takže nebezpečí bylo všude,“ dodala Valachová.

Situace v krajích

Například v Jihočeském kraji je většina silnic sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. V kraji sněžilo hlavně v neděli večer a v noci na pondělí. Sněhové přeháňky byly i v pondělí po ránu. Vyplývá to z informací dispečinku jihočeské správy a údržby silnic. Teploty v Jihočeském kraji se většinou drží lehce pod bodem mrazu.

Na severu Olomouckého kraje začalo sněžit po půlnoci. Silničáři vyrazili do terénu na Šumpersku i Jesenicku, cesty však preventivně ošetřovali se sypači také ve vyšších polohách Olomoucka a Prostějovska.

Na silnicích ve vyšších polohách Jihomoravského kraje leží v pondělí ráno sněhový poprašek, případně jsou vozovky mokré po chemickém ošetření. Silničáři nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti. Místy je kvůli sněhovým přeháňkám snížená viditelnost, což platí také pro některé dálniční tahy, informuje Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje na webu.

Místy je sníh na silnicích i v Pardubickém kraji. Vyskytuje se lokálně ve vyšších polohách. Někde mohou vozovky také namrzat, upozorňují silničáři. Zbytky rozbředlého sněhu zůstávají na menších silnicích na Svitavsku. Sněhové přeháňky jsou hlášeny také z oblasti Lanškrouna a Poličky.

V noci sněžilo i v Libereckém kraji. Slabě sněžilo v Jizerských horách, ve Frýdlantském výběžku či okolí krkonošského Harrachova. Teploty byly ráno mezi nulou a minus třemi stupni Celsia. Silnice jsou po chemickém ošetření mokré, inertně udržované vozovky nižších tříd kryté posypem. Před námrazou varují silničáři na silnici první třídy 13 mezi Libercem a Frýdlantem, podle webu policie byla v noci kluzká silnice 9 v kopci Šébr u Svoru na Českolipsku.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme