Česko stále bojuje s odstraněním škod sněhové kalamity

Na mnoha místech České republiky bojují silničáři, železničáři, energetici i obyčejní lidé se sněhovou kalamitou. Nejhorší situace je stále v severních a severovýchodních částech země. Ve vyšších polohách jsou nesjízdné některé silnice, na řadě míst ani nejezdí vlaky. Jedenáct okresů vyhlásilo kalamitu. Tři lidé kvůli počasí dnes přišli o život. Přesto se daří následky hustého sněžení a silného větru pomalu odstraňovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odhrnování sněhu | Zdroj: ČTK

Energetici postupně obnovují dodávky proudu v oblastech, kde padající stromy a větvě přerušily elektrické vedení. I tak byly bez proudu před 18.hodinou tisíce domácností.

Mluvčí společnosti ČEZ pro severní Čechy - Soňa Holingerová Hendrychová v Radiofóru potvrdila, že bez elektřiny tam bylo v podvečer na 19 000 domácností, oproti dopoledni se situace zlepšila. Kvůli sněžení se objevují nové poruchy. Listy totiž nestačily opadat a sníh obaluje listy. Energetici se obávají předpovědi počasí. Během noci na sobotu totiž čekají nové sněžení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí ČEZu S. Holingerová Hendrychová, náčelník Horské služby v Krušných horách R. Chlad a chovatel koní F. Holčák hovoří v Radiofóru o sněhové kalamitě

Silničářům se také daří zprůjezdnit silnice uzavřené kvůli popadaným stromům. Vlaky stále nejezdí na 7 tratích. Část Jablonce n. Nisou už má od dnešního odpoledne teplou vodu. Tamní teplárně se po dvoudenních problémech podařilo dodávky částečně obnovit. Přednostně teď vytápí ústavy sociální péče a domovy důchodců. Dodávky pro všech 50 tisíc obyvatel Jablonce by mohly být obnoveny už během pátečního večera.

Zemřeli tři lidé

Extrémní počasí si v Česku vyžádalo tři oběti, dva muži zahynuli při autonehodách ve vánici a na namrzlém povrchu, v Praze pak umrzl bezdomovec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meterorolog Arnoštem Šír vysvětluje příčiny ochlazení

Arnoštem Šír z Českého hydrometeorologického ústavu v pořadu Stalo se dnes řekl, že výkyv počasí způsobila studená fronta a tlaková níže nad Polskem, severní proudění bylo podtrženo tlakovou výší nad Británií. V nejbližších dnech bude ještě počasí chladné a oteplovat se bude pozvolna, takže třetí stupně povodňové aktivity by neměly hrozit.

Na horách tolik sněhu v tuto dobu nepamatují. Na Lysé hoře v Beskydech leží metr sněhu, což je pro říjen největší množství od roku 1897. Sněhové přívaly a vichřice změnily hřebeny Krkonoš v nebezpečnou zónu. Horská služba vyhlásila druhý lavinový stupeň a varuje jak před hřebenovými túrami, tak před neupravenými sjezdovkami.

Ani v Orlických horách se v současné době nedoporučují túry na běžkách. Případní nedočkavci by se rozhodně měli vyhnout lesnatým úsekům cest - stále tam totiž padají sněhem přetížené stromy.

V Radiofóru také řekl náčelník Horské služby v Krušných horách, že je tam okolo 25 centimetrů sněhu a přibývá na jiných našich horách je však sněhu mnohem více.

Milan Kopp, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme