Česko stále nemá nový akční plán boje proti terorismu

Bezpečnostní rada státu o měsíc odložila přijetí Národního akčního plánu boje proti terorismu. Podle ministra vnitra Františka Bublana měl připomínky především resort informatiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranná akce | Foto: Záchranáři Žatec

Podle ministra Bublana bude do materiálu třeba ještě doplnit některá opatření, která se nyní řeší na úrovni Evropské unie: "To je vytvoření databáze telekomunikačního spojení a uchovávání těchto dat po dobu 12 měsíců. To je nový prvek, který zatím neznáme, tak to budeme muset do toho dopracovat."

Databáze bude k dispozici všem členským státům Evropské unie. Podle ministra vnitra se budou uchovávat záznamy také o neuskutečněných telekomunikačních spojeních, protože teroristé se mezi sebou mnohdy jen takzvaně "prozvoní".

Kromě toho vznikne také databáze účastníků jednotlivých operátorů. Ta bude přístupná zpravodajským službám a policii, dodal Bublan s tím, že oba datové soubory budou velmi objemné a jejich vytvoření si vyžádá značné finanční částky.

V noci z 22. na 23. září se v Česku uskuteční vůbec první protiteroristické cvičení. Jeho dějištěm bude stanice metra Náměstí Republiky a nádraží v pražských Holešovicích a Kralupech nad Vltavou. Během něj si vyzkouší svou připravenost všechny složky integrovaného záchranného systému, tedy policisté, hasiči a zdravotníci.

Při cvičení budou simulovat výbuch vlaku, odstraňování nastražené bomby a zamoření vzduchu nebezpečnou látkou. Zatímco provoz metra nebude vzhledem k době konání cvičení omezen, obě nádraží budou muset být naopak několik hodin uzavřena, dodal ministr František Bublan s tím, že akce přijde zhruba na 2 miliony korun.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme