Česko stále nemá nový akční plán boje proti terorismu

Bezpečnostní rada státu o měsíc odložila přijetí Národního akčního plánu boje proti terorismu. Podle ministra vnitra Františka Bublana měl připomínky především resort informatiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranná akce | Foto: Záchranáři Žatec

Podle ministra Bublana bude do materiálu třeba ještě doplnit některá opatření, která se nyní řeší na úrovni Evropské unie: "To je vytvoření databáze telekomunikačního spojení a uchovávání těchto dat po dobu 12 měsíců. To je nový prvek, který zatím neznáme, tak to budeme muset do toho dopracovat."

Databáze bude k dispozici všem členským státům Evropské unie. Podle ministra vnitra se budou uchovávat záznamy také o neuskutečněných telekomunikačních spojeních, protože teroristé se mezi sebou mnohdy jen takzvaně "prozvoní".

Kromě toho vznikne také databáze účastníků jednotlivých operátorů. Ta bude přístupná zpravodajským službám a policii, dodal Bublan s tím, že oba datové soubory budou velmi objemné a jejich vytvoření si vyžádá značné finanční částky.

V noci z 22. na 23. září se v Česku uskuteční vůbec první protiteroristické cvičení. Jeho dějištěm bude stanice metra Náměstí Republiky a nádraží v pražských Holešovicích a Kralupech nad Vltavou. Během něj si vyzkouší svou připravenost všechny složky integrovaného záchranného systému, tedy policisté, hasiči a zdravotníci.

Při cvičení budou simulovat výbuch vlaku, odstraňování nastražené bomby a zamoření vzduchu nebezpečnou látkou. Zatímco provoz metra nebude vzhledem k době konání cvičení omezen, obě nádraží budou muset být naopak několik hodin uzavřena, dodal ministr František Bublan s tím, že akce přijde zhruba na 2 miliony korun.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme