Česko stále nemá plán na změnu ústavní péče pro postižené, hrozí potíže při čerpání dotací

Česko stále nemá hotový plán, jak promění ústavní péči pro postižené na služby a bydlení v běžném prostředí. Kvůli tomu by mohl mít stát problémy s čerpáním peněz z evropských fondů. Upozorňují na to odborníci a neziskové organizace, které dnes proto posílají Evropské komisi kritický dopis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav sociální péče na zámku v Liběšicích na Litoměřicku | Foto: Jan Bachorík

„Upozorňujeme na to proto, že strategie deinstitucionalizace je jednou z podmínek pro čerpání peněz v sociální oblasti,“ vysvětluje ředitel Centra podpory transformace Milan Šveřepa.

„Zároveň na to upozorňujeme proto, že máme zkušenost z minulého programového období, že peníze se používaly na přestavbu ústavních zařízení,“ dodal Šveřepa.

Ministerstvo práce ale na plánu podle mluvčího resortu Petra Habáně intenzivně pracuje.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí vnímá rozvoj služeb a myšlenku služeb komunitního charakteru jako jednu ze svých zásadních priorit. V souladu s tím, co po nás chce Evropská komise, připravujeme v současné době kritéria těchto komunálních služeb,“ řekl Habáň.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme