Česko stále nemá plán na změnu ústavní péče pro postižené, hrozí potíže při čerpání dotací

Česko stále nemá hotový plán, jak promění ústavní péči pro postižené na služby a bydlení v běžném prostředí. Kvůli tomu by mohl mít stát problémy s čerpáním peněz z evropských fondů. Upozorňují na to odborníci a neziskové organizace, které dnes proto posílají Evropské komisi kritický dopis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav sociální péče na zámku v Liběšicích na Litoměřicku | Foto: Jan Bachorík

„Upozorňujeme na to proto, že strategie deinstitucionalizace je jednou z podmínek pro čerpání peněz v sociální oblasti,“ vysvětluje ředitel Centra podpory transformace Milan Šveřepa.

„Zároveň na to upozorňujeme proto, že máme zkušenost z minulého programového období, že peníze se používaly na přestavbu ústavních zařízení,“ dodal Šveřepa.

Ministerstvo práce ale na plánu podle mluvčího resortu Petra Habáně intenzivně pracuje.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí vnímá rozvoj služeb a myšlenku služeb komunitního charakteru jako jednu ze svých zásadních priorit. V souladu s tím, co po nás chce Evropská komise, připravujeme v současné době kritéria těchto komunálních služeb,“ řekl Habáň.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme