Česko stále nepodepsalo dohodu OSN proti terorismu

Česko je už jedinou zemí Evropské unie, která dosud neratifikovala úmluvu OSN o potlačování financování terorismu. Ministerstvo vnitra tvrdí, že důvodem nepřijetí dohody světového významu je nechuť českých zákonodárců uzákonit trestní odpovědnost právnických osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochrana Rádia Svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

Uzákonění trestní odpovědnosti právnických osob, tedy managementů firem, je jedním ze stěžejních bodů protiteroristické úmluvy.

Náměstek ministra vnitra Miloslav Koudelný Radiožurnálu řekl, že tento fakt a pomalý legislativní proces v Česku kritizovala mise Evropské komise, Europolu, Velké Británie a Malty už na konci loňského roku.

"V České republice neexistuje trestní odpovědnost právnických osob. Ta je touto úmluvou připravována a je tam předpokládána," uvedl Koudelný.

Podobně jako čeští zákonodárci se až donedávna k ratifikaci úmluvy OSN stavělo i Irsku. V Česku ale úmluva stále jen leží na stolech politiků. Šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS namítá, že OSN doporučované uzákonění trestní odpovědnosti právnických osob není přelomovým nástrojem v boji proti terorismu.

"Myslím si, že není možné, abychom přejímali bez jakékoliv diskuse všechna doporučení, která nám směřují různé mezinárodní instituce. Zrovna v tomto konkrétním případě jsem přesvědčený, že trestní odpovědnost právnické osoby není nic, co by nám mohlo nějak dramaticky pomoci," tvrdí Vidím.

V rámci protiteroristických opatření požadují bezpečnostní složky rozšíření pravomocí a vstup do mnoha databází. Například civilní rozvědka by chtěla odposlouchávat telefony, což jí zákon neumožňuje. Vidím ale míní, že pravomoci této služby jsou dostačující.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme