Česko stále pohřešuje v Asii 15 lidí

Česká republika stále pohřešuje v jihovýchodní Asii 15 osob. Minimálně u sedmi z nich panují velké obavy, že řádění vln tsunami nepřežili. Ministerstvo zahraničí zatím nemůže zveřejnit jmenný seznam pohřešovaných, který by mohl napomoci objasnit jejich osud. Nemá totiž souhlas všech rodin nezvěstných Čechů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

návrat turistů z Asie | Foto: Michal Kamaryt

Z Thajska se dosud neozvalo 12 lidí, z čehož šest bylo v takové situaci, z níž lze vyvozovat, že možná nežijí. Na Srí Lance jsou pohřešováni dva Češi, u jednoho je vážné podezření, že zahynul. Z Barmy se neozval jeden český občan.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda dnes informoval, že zveřejnění jmen schválila zatím pouze jedna rodina. Seznam by podle něj pomohl objasnit osud zmizelých Čechů. "Někdo by mohl vydat svědectví, že ještě někoho, koho ještě považujeme za pohřešovaného někde potkal, někde viděl, má o něm nějakou zprávu, abychom se co nejdříve dostali k jistotě, byť možná v některých případech to bude tragická jistota," uvedl Svoboda.

Šéf diplomacie zároveň zopakoval, že potvrzena je zatím jedna česká oběť zemětřesení v jihovýchodní Asii. V Thajsku zůstávají hospitalizované dvě Češky, jednou z nich je modelka Petra Němcová. Do Česka mají být dopraveny do konce tohoto týdne. Doma už je třetí zraněná, devítiletá holčička, která přiletěla v úterý.

Na infekční klinice Fakultní nemocnice Bulovka byli po návratu z jihovýchodní Asie zatím hospitalizováni čtyři lidé. Jedenáct bylo ošetřeno ambulantně. Podle primářky kliniky Hany Roháčové trpěli jen průjmy, testy nepotvrdily, že by byl některý z nich nakažený cholerou nebo břišním tyfem. Lékaři ale pacienty sledují.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme