Česko také vyšle vojáky do Pobaltí, schválila sněmovna. NATO reaguje na ruskou hrozbu
Česko zřejmě pošle do Pobaltí téměř 300 svých vojáků. Misi v rámci NATO schválila ve středu sněmovna, souhlasit ale musí i Senát. Do Litvy chce Česko vyslat v rámci Aliance mechanizovanou rotu s pandury, do Lotyšska pak minometnou četu.
Pro návrh hlasovalo zhruba po 1,5hodinové diskusi 119 ze 165 přítomných členů dolní komory, potřeba bylo nejméně 101 hlasů. Proti bylo 34 poslanců zejména z řad KSČM. S návrhem nesouhlasil ale třeba i předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. V případě neschválení by se mise nemohla uskutečnit.
Nejvlivnější Čech v NATO: Rusko porušilo hodně pravidel, ale musíme s ním počítat
Číst článek
Mise bude podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD významným příspěvkem českého angažmá v NATO. Posilování východního křídla Aliance podle něho patří mezi klíčové priority NATO.
Podle ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO pak jde o výraz solidarity a ochoty naplňovat princip kolektivní obrany. „Nedovedu si představit, že by Česká republika váhala," zdůraznil.
NATO reaguje na ruskou hrozbu
Čeští vojáci mají být v Pobaltí v rámci akce zvané posílená předsunutá přítomnost NATO, kterou Aliance reaguje, jak uvádí, na ruskou hrozbu. „Jedná se o přiměřenou reakci na změněné bezpečnostní prostředí vyvolané agresivními kroky Ruska vůči Ukrajině," stojí ve zdůvodnění návrhu.
Akce spočívá v přítomnosti mechanizovaných praporů v Pobaltí a v Polsku v celkovém počtu asi 1200 vojáků v každé zemi. „Jedná se z vojenského pohledu o malou přítomnost, jejímž hlavním účelem je posílit kolektivní odstrašení demonstrací alianční solidarity a odhodlání bránit členy Aliance," píše se v materiálech pro zákonodárce.
Do Pobaltí zamíří téměř 300 vojáků
Do Pobaltí chce česká vláda vyslat celkem až 290 vojáků. V Litvě a Lotyšku by měli působit celý příští rok a ještě v lednu následujícího roku. Do Litvy by měla česká armáda poslat konkrétně až 250 vojáků v podobě mechanizované roty s obrněnými vozidly Pandur a ženijní čety, které doplní zdravotníci, četa palebné podpory a logistická jednotka. Uskupení povede Německo.
Pod kanadským vedením se předpokládá přítomnost českých vojáků v Lotyšsku. Půjde o minometnou četu čítající až 40 vojáků. Mise vyjde ministerstvo obrany zhruba na 362 milionů korun.
V Litvě už čeští vojáci působili na začátku letošního roku v rámci společného cvičení zemí Visegrádu, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, a Pobaltí. V minulosti také hlídali čeští piloti vzdušný prostor pobaltských zemí. České stíhačky by se do ochrany pobaltského nebe měly znovu zapojit přespříští rok.