Česko poslalo Ukrajině tanky a bojová vozidla pěchoty, píše americký list. Černochová pomoc nespecifikovala

Česko poslalo Ukrajině podle neoficiálních informací několik desítek starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty (BVP). Armáda ani ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to nepotvrdily s tím, že dodávky nelze specifikovat. The Wall Street Journal napsal, že Česko dosud poslalo na Ukrajinu přes tucet modernizovaných sovětských tanků T-72M. Odvolával se na náměstka resortu Tomáše Kopečného, proti tomu se ministerstvo ohradilo.

Praha (Aktualizováno: 21:12 5. 4. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zvídavost je lidská a chápu ty, kdo chtějí zjistit, co na Ukrajinu dodáváme. Promiňte, nemohu vám k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z nic usnadňovat! Věřte mi, že posíláme ukrajinským přátelům zásadní vojenský materiál. A budeme v tom pokračovat,“ uvedla v úterý na twitteru Černochová.

Zvídavost je lidská a chápu ty, kdo chtějí zjistit, co na UA dodáváme. Promiňte, nemohu vám k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z nic usnadňovat!Věřte mi, že posíláme ukrajinským přátelům zásadní vojenský materiál. A budeme v tom pokračovat. #SlavaUkraini

14:19 – 05. 04. 2022

389 8692

Česká média i někteří politici předtím na sociálních sítích sdíleli fotografie, které zveřejnil server OSINTdefender zaměřený na dění ve východní Evropě. Jsou na nich zachyceny vlaky s naloženými tanky a pásovými obrněnci. Zaslání techniky ocenili na twitteru například vládní poslanci Ondřej Benešík (KDU-ČSL) či Marek Ženíšek (TOP 09).

Záběry vojenské techniky zveřejnily ve večerních zpravodajských relacích Česká televize (ČT) a televize Nova. Podle Novy nakládání trvalo „dlouhé hodiny“ a začalo v noci z pondělí na úterý. Vozidla podle televize přijížděla na jihlavské nádraží zhruba od deváté hodiny večerní a kolem osmé hodiny ráno začala vjíždět na vagony.

Podle ČT stál v úterý odpoledne na městském nádraží v Jihlavě na vagonech náklad pěti tanků a pěti obrněných transportérů. Technika se podle svědků nakládá ve vojenském skladišti v Rančířově na Jihlavsku, uvedla ČT.

Z Jihlavy podle záběrů odjelo pět tanků T-72 v původním provedení z 80. let bez dalšího vylepšení a pět obrněnců BVP-1. ČT uvedla, že kvůli nízké provozuschopnosti modernizovaných tanků T-72 česká armáda před časem reaktivovala asi dvacítku neupravených tanků T-72 a ve skladech jich tak zbyla asi stovka.

Dodávky vojenské techniky 

Server Echo24 v úterý uvedl, že několik desítek tanků a bojových vozidel pěchoty odcestovalo z Česka vlakem na Ukrajinu v pondělí. S touto technikou umějí ukrajinští vojáci zacházet. Jde o starší typy nemodernizovaných tanků T-72, které měly ve výzbroji české aktivní zálohy. Armáda jich měla ve skladech přibližně 90 kusů, kromě toho aktivně provozuje zhruba 30 modernizovaných.

Poslanci jednomyslně označili vraždění v Buče za válečný zločin. Vyzvali k dalším protiruským sankcím

Číst článek

Americký deník The Wall Street Journal s odkazem na zdroj z ministerstva zahraničí napsal, že Česko dosud poslalo přes tucet modernizovaných sovětských tanků T-72M. Deník se původně odvolával i na náměstka resortu Tomáše Kopečného, proti tomu se ministerstvo ohradilo. List následně jeho jméno vypustil.

Zaměstnanec ministerstva ale také dodal, že Česká republika poslala Ukrajině houfnicového dělostřelectvo a obojživelná pásová bojová vozidla pěchoty BMP-1.

To potvrzuje i Echo24, které ale píše o starých bojových vozidlech pěchoty. „Nejedná se však o dodávku 56 modernějších obrněnců (PbV-501), jejichž vývoz minulý týden schválila německá vláda,“ napsal web.

Kopečný dále The Wall Stree Journal sdělil, že „více, mnohonásobně více, se může udělat, pokud spojíme síly s ostatním spojenci.“

Ministerstvo obrany na dotaz ČTK uvedlo, že od prvních dnů ruské invaze resort pomáhá Ukrajině vojenským materiálem i ze zásob Armády ČR, v tuto chvíli v hodnotě téměř jedné miliardy korun. „Zástupci vlády navíc opakovaně sdělili, že v této pomoci bude ČR i nadále pokračovat. Z bezpečnostních důvodů však druh vojenského materiálu již delší dobu nespecifikujeme,“ sdělil Marek Vala z tiskového oddělení ministerstva.

Ruští vojáci posílali kradené věci z Ukrajiny domů. Novináři zveřejnili jejich jména i telefonní čísla

Číst článek

Kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu mnoho evropských zemí bojuje s obavami, zda nebude ohrožena jejich bezpečnost kvůli vyčerpání zásob vojenské techniky. Doufají tak v ujištění Spojených států, že USA nahradí arzenál, který dodaly na Ukrajinu.

Oprava techniky 

Česko a další země zvažují risk dovést z Ukrajiny poškozenou vojenskou techniku na opravu. Diskuze se rozhořela zejména poté, co se výhled trvání války na Ukrajině proměnil ze dnů na měsíce. Právě ruská technická převaha by pak mohla hrát rozhodující roli.

„Pokud válka potrvá delší dobu, poškozené válečné vybavení bude potřebovat údržbu. Ukrajinské servisy jsou ale 100procentně vytížené a žádají spojence v okolí o pomoc s opravami,“ dodal pro americký deník Kopečný.

Zuzana Jarolímková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme