Česko trápí povodně

Rozbouřená řeka Dyje by ve Znojmě neměla způsobit výrazné škody. Vodohospodáři předpokládají, že její hladina dosáhne ve městě nejvyššího bodu v sobotu dopoledne s průtokem asi 280 metrů krychlových vody za sekundu. Hodnota přesahuje takzvaný neškodný průtok, ale nevyrovná se průtoku z letošního jara. Už teď jsou však zatopeny zahradní chaty v okolí Dyje a očekává se, že voda zasáhne také znojemskou čističku odpadních vod. Několik desítek osob muselo být evakuováno z Vranova nad Dyjí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podhradí nad Dyjí | Zdroj: ČTK

"Z Vranova nad Dyjí bylo přibližně 115 osob, které jsou teď evakuovány a čekají, jak situace ve Vranově nad Dyjí dopadne. Přibližně sto osob bylo evakuováno z obce Podhradí nad Dyjí. Je zapotřebí, aby obyvatelé v ohroženém území byli v pohotovosti, kdyby se zhoršila meteorologická situace. Jinak to vypadá nadějně. Doufám, že to také tak vydrží," přiblížil situaci jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

"Čekáme až to opadne, potom si to užijeme. Myslím, že je tak zanesené koryto, že každý déšť bude znát šestkrát tolik, než to bylo dřív," uvedl starosta Podhradí nad Dyjí Petr Čálek a dodal, že ze zatopených domů bylo evakuováno zhruba sto lidí. "Byli s tím seznámeni zavčasu, protože tam už bylo patnáct minut pozdě," řekl.

Třetí povodňový stupeň platí na Znojemsku ještě ve Znojmě, Janově a Vranově nad Dyjí, kde hejtman také doporučil evakuaci. Ale údajně by nemělo díky stávajícímu průtoku ve Vranovské přehradě dojít k vylití řeky. Kulminovat by Dyje měla na Znojemsku kolem 11. hodiny v noci.

Jihočeské řeky jsou většinou po kulminaci

Vydatné srážky způsobily vzestupy hladin řek a rybníků také na jihu Čech. Třetí povodňový stupeň - ohrožení, už ale platí pouze na Malši v Roudném a na říčce Stropnici v Pašínovicích. Druhý povodňový stupeň evidují vodohospodáři na Vltavě v Českých Budějovicích, dále na říčce Černá v Líčově a na Malši v Pořešíně. První stupeň povodňové aktivity, což je bdělost, platí na Pilaři v Lásenici, v Klenovicích, Bechyni, Heřmani, v Písku, na Blanickém mlýnu, v Podedvorech a v Kaplici.

Jak potvrdil místostarosta Roudného u Českých Budějovic Bohuslav Zikeš, kde stále platí třetí povodňový stupeň, zdejší zaplavené zahrádky a přízemí rodinných domků nemá na svědomí jen voda z řeky. "Musím konstatovat, že obec Roudný je vyplavována nejen vodou z řeky, ale i vodou z přilehlých polností, které jsou situovány nad vlastní zastavěnou částí obce Roudný, a stávající stará kanalizace, která jde středem obce, bohužel nestíhá."

Horní toky jihočeských řek jsou většinou po kulminaci, se zvýšením hladin toků se počítá v sobotu na Nežárce a na Lužnici, což potvrdila Kateřina Štěrbová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

"Povodňová vlna se posune dále po toku. Kulminace na středních a dolních úsecích řek očekáváme během dneška, maximálně během noci. Jedinou výjimkou je řeka Lužnice a Nežárka, která stále ještě stoupá, a očekáváme, že bude ještě stoupat během noci, dolní úsek i během zítřejšího dne," upřesnila Štěrbová. Vodohospodáři zde proto nevylučují dosažení třetích stupňů povodňové aktivity.

Na případnou velkou vodu se připravuje i Praha

Obavy z velké vody přiměly k prvním opatřením také Prahu. Kvůli očekávanému vzestupu hladiny Vltavy město nechalo preventivně uzavřít vrata do Čertovky. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

"Vzhledem k tomu, že v jižních Čechách velmi silně prší a zvyšuje se stav hladiny v řece Vltavě, tak v dnešních odpoledních hodinách, to znamená přibližně ve 13 hodin, byla uzavřena vrata na Čertovce. Jsou to opravdu preventivní důvody, které nás k tomu vedly, a v nejbližších hodinách neočekáváme první stupeň povodňové aktivity v Praze," dodal Wolf.

Ondřej Kapic, Štěpánka Martanová, Gabriela Grmolcová, Vilém Janouš, Petra Matoušková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme