Česko trvá na odstoupení od smlouvy o nákupu transportérů Pandur

V pořadí třetí kolo rozhovorů o dodávce obrněných transportérů skončilo patem. Ministerstvo obrany dál trvá na tom, že necelé dvě stovky vozidel Pandur nekoupí. Americko-rakouská zbrojovka Steyr naopak požadovala, aby se česká strana k miliardovému kontraktu vrátila. To ale ministerstvo odmítlo. Návrh dalšího postupu projedná vláda koncem ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová na TK k dodávce obrněných transportérů | Zdroj: ČTK

Zbrojovka navíc chtěla, aby armáda převzala a zaplatila prvních 17 zatím vyrobených obrněnců. I tady ale narazila na odpor. Ministerstvo naopak navrhovalo, aby parametry vozidel otestovala nezávislá zkušebna na jejímž výběru by se obě strany dohodly.

"Tento návrh české strany byl dodavatelem jednoznačně odmítnut. Jednání bylo poté na návrh dodavatele ukončeno," uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Transportéry Pandur nesplnily při kontrolních testech zhruba čtvrtinu požadovaných bodů. To byl také důvod, proč ministerstvo v prosinci smlouvy vypovědělo. Náměstek ministryně obrany Martin Barták dodává, jaký bude další postup:

"Budeme vyčkávat, ale nebudeme sedět se založenýma rukama. Budeme se připravovat na různé varianty - jak právní, tak technické."

Barták zdůraznil, že armáda obrněná vozidla potřebuje, a že je musí mít co nejdříve. Na druhé straně, ale nevyloučil, že jednou z variant může být i vypsání nového výběrového řízení.

Smlouvu o nákupu transportérů podepsal bývalý ministr obrany Karel Kühnl v červnu 2006. Kabinet Mirka Topolánka od smlouvy odstoupil loni 10. prosince. Historicky druhá největší zakázka české armády na nákup dvou stovek obrněnců měla přijít na téměř 21 miliard korun.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme