Ministr obrany stvrdil v USA nákup 12 nových vrtulníků. Armáda je bude mít k dispozici za tři roky

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar (za ANO) a USA Mark Esper stvrdili ve Washingotnu během čtvrtka podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojový vrtulník AH-1Z Viper

Bojový vrtulník AH-1Z Viper | Foto: Preston Reed | Zdroj: Wikimedia | CC BY 1.0,©

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Armáda by měla stroje fyzicky dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Staré ruské vrtulníky bychom mohli prodat, řekl Opata. Babiš chce dva pro protiteroristickou jednotku

Číst článek

Metnar ještě před podpisem smlouvy nákup označil za historický milník v česko-amerických vztazích. Česká armáda podle něj obnovu vrtulníků potřebuje, protože dosud používá helikoptéry sovětské provenience, což s sebou nese potíže při servisu, údržbě, dodávkách náhradních dílů nebo při spolupráci se západními spojenci.

Pořízení amerických strojů označil český ministr za velký posun ve schopnostech české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata považuje výměnu letounů za krok do 21. století, protože díky systému víceúčelových a bitevních vrtulníků Venom a Viper armáda získá důležité schopnosti pro podporu pozemních sil. Kromě právě podpory pozemních či speciálních sil bude letectvo helikoptéry používat pro zajištění transportu vojáků nebo raněných. Metnar i Opata počítají s tím, že stroje mohou být časem nasazeny v zahraničních operacích.

Do výroby vrtulníků bude zapojen český obranný průmysl, podle Metnara by to mělo být z více než 30 procent. S firmou Bell již uzavřely memoranda o spolupráci státní podniky LOM Praha a Vojenský technický ústav a firmy Aero Vodochody, Ray Service a VR Group.

Česko si při finální fázi nákupu vybíralo ze dvou nabídek americké vlády. Kromě systému H1, tedy modelů Venom a Viper, bylo ve hře pořízení i 12 vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun. Expertní komise vedení ministerstva doporučila zvolit nabídku od firmy Bell. O rozhodnutí následně ministr informoval vládu, což je nezbytný krok v zakázkách velkého objemu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme